Jak zamawiać odbitki datowników okolicznościowych
Najpewniejszym sposobem otrzymania odbitki datownika jest zamówienie abonamentu na tę grupę. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady - musimy wykupić wszystkie datowniki, co dość dużo kosztuje (ilość datowników razy koszt karty pocztowej ze znaczkiem). Poza tym jedyną oferowaną w abonamencie formą odbitek jest odbitka grzecznościowa na kartce pocztowej. Nie mamy możliwości wyboru ani kartki ani znaczka. Dlatego najlepiej samemu zamówić odbitki w urzędzie pocztowym.
Jeżeli dowiemy się o datowniku zbyt późno (aby tak nie było warto na bieżąco śledzić serwis informacyjny), nic straconego - wciąż możemy zamówić odbitki datowników - placówki pocztowe stemplują przesyłki filatelistyczne datownikiem okolicznościowym przez 28 dni od daty stosowania.
Przygotowanie przesyłek
Przesyłki (koperty, karty pocztowe) przygotowujemy naklejając znaczki i adresując je na siebie lub na osobę, której chcemy podarować odbitki datowników. Do koperty warto włożyć coś sztywnego, np. kartę pocztową aby przesyłka nie pogniotła się w drodze pocztowej. Pamiętajmy o tym, aby wartość naklejonych znaczków odpowiadała aktualnej taryfie pocztowej (oczywiście można nakleić znaczki na większą wartość niż wymagana, ale np. na wystawach filatelistycznych wyższe noty uzyskują listy opłacone dokładnie wg taryfy).
Przygotowując przesyłki pamiętajmy o tym aby przygotować je starannie - zaadresować na maszynie lub na drukarce, znaczki nakleić równo. Pamiętajmy też o odpowiednim rozplanowaniu przesyłki - pozostawmy miejsce na stemple okolicznościowe, dodatkowe, nalepki polecenia i inne (rys.)
Pamiętajmy także o tym, że do urzędu pocztowego przychodzi nieraz kilkaset zamówień na datowniki, dlatego ułatwmy pracę poczcie - warto np. zawinąć odpowiednio opisaną opaską przesyłki, które mają być nadane jako zwykłe i osobno przesyłki polecone. Jeżeli w urzędzie pocztowym stosowanych jest kilka datowników w tym samym dniu, to na opaskach zaznaczmy również jakim datownikiem przesyłki mają być ostemplowane.
Wysyłanie
Przygotowane przesyłki pakujemy do większej koperty, załączamy krótki list typu:
Proszę o ostemplowanie załączonych przesyłek datownikiem okolicznościowym (tu wpisujemy hasło datownika) stosowanym w dniu (data stosowania) i przesłanie ich zgodnie z adresem (ew. dopisujemy zgodnie z wytycznymi na opaskach lub na samych przesyłkach).
Kopertę adresujemy na urząd pocztowy, który będzie stosował datownik i wysyłamy najlepiej jako list polecony na co najmniej tydzień przed datą stosowania datownika (a im wcześniej tym lepiej).
Po tym pozostaje nam czekać na nasze przesyłki z odbitkami datowników.
Poczty specjalne
Zamawiając przesyłki poczt specjalnych postępujemy tak samo, pamiętajmy jednak, że na takich przesyłkach pojawiają się dodatkowe elementy jak nalepki czy stemple na które musimy pozostawić miejsce.
Marek Jedziniak
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.