Jak powinny być stemplowane znaczki
Bardzo często do naszego zbioru chcemy włączyć całość pocztową, czyli kompletną przesyłkę ze znaczkami i stemplami. Musimy pamiętać iż jednym z wymogów stawianych "dobrej" całości jest prawidłowe skasowanie znaczków.
Jak takie prawidłowe ostemplowanie powinno wyglądać - popatrzmy na rysunek obok. Obowiązuje tu prosta zasada - na jednym znaczku powinna znajdować się co najwyżej połowa tylko jednego stempla. Oczywiście na kopercie czy karcie pocztowej skasowany powinien być każdy znaczek (jeżeli jednak w urzędzie nadawczym któryś ze znaczków zostałby pominięty, to listonosz przed doręczeniem listu powinien przekreślić nieostemplowane znaczki długopisem).
Tak więc jeżeli mamy do wyboru kopertę na której stemple odbito tak jak na przykładzie na rysunku i drugą na której datowniki odbito np. na każdym znaczku powinniśmy do zbioru włączyć tą pierwszą.
Innym wymaganiem jest czytelność stempla - z dobrze odbitego stempla powinniśmy bez trudu i w sposób jednoznaczny odczytać datę i nazwę urzędu pocztowego w którym nadano przesyłkę.
Jeżeli chodzi o odlepione z kopert znaczki, to bardziej wartościowe są te, na których odbito zwykły datownik (z nazwą poczty i datą), zaś ostemplowaniem "drugiej kategorii" jest odbitka linii falistych z wirnika mechanicznego.
Marek Jedziniak
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.