W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Wielkanoc

2002.02.22. 09:39

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczki pocztowe, na których przedstawiono palmę i pisklęta - dwa, spośród wielu innych, znamiennych symboli tych świąt.

Wstępem do Wielkiego Tygodnia jest uroczystość Niedzieli Palmowej, która wprowadza nas w atmosferę wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia wierni uczestniczą we mszy, podczas której ksiądz święci palmy - symbol odradzającego się życia. Zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku, na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, w niedzielę poprzedzającą Jego śmierć na krzyżu.

Symbolem odradzającego się życia jest także jajko, odgrywające dużą rolę w tradycji wielkanocnej. Uroczyste śniadanie wielkanocne poprzedza ceremonia dzielenia się poświęconym jajkiem, połączona ze składanymi wzajemnie serdecznymi życzeniami. Bardzo rozpowszechniony jest zwyczaj malowania pisanek. Najdawniejsze polskie pisanki pochodzą z X wieku. Pisanki miały sens symboliczny. Uważano, że malowanie jaj jest jednym z warunków istnienia świata. Ich zdobieniem we wzory geometryczne lub roślinne zajmowały się dawniej tylko kobiety, które wypędzały z izby każdego przybysza płci męskiej i odczyniały urok, który mógł rzucić na pisanki i jeszcze nie ozdobione jajka.

W minionych wiekach pięknie zdobione jajko wykorzystywano jako prezent. Obdarowywano nimi dzieci, krewnych, znajomych i przyjaciół. Pełniły one też rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych, np. w czasie dyngusu, chodzenia z barankiem.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:2
wartości:1,10zł, 2zł
nakłady:1,10zł - 15.200.000 mln
2zł - 2.500.000 mln
technika druku:offset
format znaczków:40,5x4,5mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:20 szt.
data obiegu:8.03.2002r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij