W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

XVIII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Filatelistów w Ciechocinku

2002.08.01. 18:04

W dniach 4-6 października odbędzie się XVIII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Filatelistów w Ciechocinku. Odbywający się co cztery lata zjazd statutowy ma na celu wybór nowych władz Związku. W Zjeździe weźmie udział 54 delegatów, członkowie honorowi PZF oraz przedstawiciele Poczty Polskiej.

Wprowadzany do obiegu znaczek pocztowy, upamiętniajacy to wydarzenie, przedstawia Pijalnię Wód Mineralnych. Zbudowana z drewna, w stylu szwajcarskim powstała w latach 1880-1881, wg projektu Edwarda Cichockiego.

Ciechocinek - nazywany Perłą Uzdrowisk Polskich - jest jednym z najbardziej znanych kurortów. Ceniony jest ze względu na naturalne źródła lecznicze i mikroklimat. Bogactwem Ciechocinka są wody solne, posiadające właściwości lecznicze.

Historia ciechocińskich źródeł solankowych sięga bardzo odległych czasów. Jako najstarsze uważa się zapiski z XIII w. W 1235r. ksiażę Konrad I Mazowiecki wystawił dokument, w którym przekazał w wieczną dzierżawę sprowadzonemu przez siebie zakonowi Krzyżackiemu dwie warzelnie soli, za co zakon był zobowiązany do świadczenia deputatów solnych dworom księcia i biskupa.

Kiedy po pierwszym rozbiorze Polski Wieliczka i Bochnia, miejscowości bogate w złoża soli, znalazły się pod zaborem austriackim, źródła solankowe Ciechocinka zwróciły uwagę kompetentnych urzędów nowej administracji. Z inicjatywy Stanisława Staszica powstał projekt pozyskiwania soli ze źródeł solankowych.

Datą przełomową w historii Ciechocinka był rok 1836, kiedy to w miejscowym zajeździe zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze. Dało to początek Zakładowi Zdrojowemu, który był zalążkiem uzdrowiska. Z czasem Ciechocinek stawał się coraz bardziej popularny, powstawały pensjonaty dla coraz liczniej przybywających kuracjuszy.

Kurort rozrastał się i rozwijał. Zaowocowało to przyznaniem Ciechocinkowi w 1916r. praw miejskich.

Tak jak dawniej, Ciechocinek przyciąga dzisiaj kuracjuszy i wczasowiczów nie tylko swoimi walorami leczniczymi, lecz także malowniczym położeniem, zielenią licznych skwerów i urokiem wielu miejsc spacerowych.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Ciechocinek 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Heidrich
ryt.:Czesław Słania
ilość znaczków:1 blok
wartości:3,20zł
nakład:ząbkowany: 400 tys.
nieząbkowany: 90 tys.
technika druku:staloryt i rotograwiura
format znaczków:74x105mm
papier:fluorescencyjny
data obiegu:2002.09.01.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij