InPost - konkurencja Poczty Polskiej
2006.12.31. 16:05
InPost jest jednym z pierwszych niezależnych operatorów pocztowych, świadczących usługi przewozu i doręczenia przesyłek listowych na terenie całego kraju.
Zakres działalności firmy jest ograniczony, gdyż zgodnie z obowiązującymi regulacjami, do roku 2009 tylko Poczta Polska może świadczyć usługi w zakresie przesyłek listowych o masie do 50g. Jednak i na to znalazł się sposób.
Kartonowa koperta
Zawarcie umowy o świadczenie usługi pocztowej wygląda nieco inaczej niż w placówkach Poczty Polskiej. Najpierw musimy bowiem wykupić dość sporą kartonową kopertę - ok. 31x23cm (po zaklejeniu klapy). Dzięki takim rozmiarom do koperty można włożyć bez składania kartkę papieru formatu A4. Ale nie to jest głównym powodem wykonania koperty w ten sposób - dzięki dużym rozmiarom i użytemu materiałowi sama koperta waży ponad 50g, dzięki czemu wspomniane ograniczenie wagowe przesyłki, wynikające z przepisów, praktycznie nie istnieje.
Wszystkie koperty InPost (a także pudełko na paczkę) wyglądają podobnie - odznaczają się przede wszystkim jaskrawym żółtym kolorem górnej części. Na awersie z lewej strony należy wpisać dane nadawcy, z prawej adresata. Dobrze jest również podać telefon kontaktowy. W prawym górnym rogu koperty znajduje się "znak opłaty", na którym dużą czcionką napisana jest cena netto usługi:
Do cen netto należy doliczyć 22% VAT - cena brutto jest podana po prawej stronie znaku opłaty.
W przypadku listu poleconego możemy otrzymać potwierdzenie odbioru - w tym celu należy zaznaczyć kwadracik w dolnej części koperty.
Na rewersie kopert znajduje się bardzo ważna informacja - wykaz miejscowości, w obrębie których InPost świadczy usługi dla nadawców indywidualnych - są to miejscowości, w których operator ma swoje oddziały. Tak więc przed nadaniem listu musimy sprawdzić, czy miejscowość, do której wysyłamy przesyłkę, jest tam wymieniona. Nadawcy masowi (firmy) są natomiast obsługiwani na terenie całego kraju.
Oprócz kopert należy wypełnić odpowiednie dokumenty - przede wszystkim potwierdzenie nadania (oczywiście nie dotyczy to listów zwykłych). Na potwierdzeniu i na kopercie pracownik przyjmujący przesyłkę umieszcza numer - poprzez naklejenie nalepki z kodem kreskowym - oraz umieszcza odcisk datownika.
W praktyce
Aby skorzystać z InPost musimy w pierwszej kolejności odnaleźć miejsce, gdzie przyjmowane są przesyłki, czyli Punkt Obsługi Klienta, oznaczony charakterystycznym żółtym logo z ludzikiem na tle koperty.
foto: InPost
Wykaz POKów znajduje się na stronie operatora pod adresem www.inpost.pl. Niestety na dzień dzisiejszy lista nie przedstawia się imponująco, choć trzeba przyznać, że stworzenie sieci ok. 1000 placówek przyjmujących przesyłki, w ciągu kilku miesięcy działalności, to i tak niezły wynik. Punkty obsługi nie są najczęściej samodzielnymi placówkami, ale instytucjami świadczącymi różnego rodzaju usługi - wśród nich znajdziemy np. punkty przyjmowania opłat, biura czy nawet sklepy spożywcze.
Jak już wspomniałem przesyłki nadaje się w wykupionych kopertach w Punktach Obsługi Klienta. I to chyba największa niedogodność - InPost nie ma skrzynek nadawczych, takich jak czerwone skrzynki Poczty Polskiej. Na chwilę obecną odbiorca otrzymuje przesyłkę od doręczyciela. Można się spodziewać, że w miarę zastępowania skrzynek oddawczych zamykanych na klucz skrzynkami z otworami wrzutowymi, listy zwykłe wszystkich operatorów pocztowych będą pozostawiane w skrzynkach.
Warunki oferty
Listy zwykłe InPost doręcza w ciągu 2-3 dni, można więc przyjąć, że ich odpowiednikiem w ofercie Poczty Polskiej jest list zwykły ekonomiczny. Listy polecone InPost traktuje jako ekspresowe, deklarując, że przesyłki nadane do godziny 15.00 zostaną doręczone następnego dnia roboczego. Można je więc porównać do poleconych listów priorytetowych z Poczty Polskiej. Przeprowadzone próby wskazują, że InPost wywiązuje się z deklarowanych terminów.
Bez względu na przyjęte kryteria porównania, oferta InPost wypada korzystniej pod względem cenowym względem Poczty Polskiej:
InPost | Poczta Polska (opłaty zależne od masy przesyłki) |
---|---|
List zwykły: 1,22zł | List zwykły ekonomiczny: od 1,35zł List zwykły priorytetowy: od 2,10zł |
List polecony ekspresowy: 1,83zł | List polecony ekonomiczny: od 3,55zł List polecony priorytetowy: od 4,30zł |
InPost nie posiada tak rozbudowanej infrastruktury jak Poczta Polska, dlatego mimo korzystnej oferty cenowej korzystanie z usług tego operatora jest ograniczone, przede wszystkim dostępnością punktów, w których można nadać przesyłki oraz zawężeniem obszaru oddawczego (dla klientów indywidualnych) do miejscowości, w których znajdują się oddziały operatora. Dla wielu osób trudności mogą sprawiać również brak skrzynek nadawczych, konieczność wcześniejszego zakupu koperty ze znakiem opłaty oraz trudności w odbiorze przesyłki w razie nieobecności adresata w domu. Jednak w miarę rozwoju firmy takie jak InPost mogą odebrać Poczcie Polskiej sporą część rynku przesyłek listowych, szczególnie w sektorze klientów biznesowych.
Marek Jedziniak
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.