W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Datowniki okolicznościowe 2005 ze zbiorów własnych MPiT

2007.02.18. 12:52

Po wydaniu w 1996 roku ostatniego, szesnastego, zeszytu "Katalogu Polskich Stempli Okolicznościowych Andrzeja Myślickiego" (obejmującego roczniki 1987-1989), przez 10 lat nie doczekaliśmy się żadnego wydawnictwa katalogowego obejmującego datowniki.

Sytuacja zmieniła się w ubiegłym roku - na łamach Warszawskiego Biuletynu Filatelistycznego zaczął się ukazywać opisywany już "Rejestr stempli okolicznościowych stosowanych po 1989 roku" Ryszarda Bratkowskiego i Zdzisława Szałkowskiego. Oprócz tego własne wydawnictwo przygotowało Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

W "Datownikach okolicznościowych 2005 ze zbiorów własnych MPiT" Stanisław Kwoka zebrał w formie tabelarycznego zestawienia stosowane w 2005 roku stemple, w łącznej liczbie 533. Opracowanie składa się z sześciu części: samego zestawienia, indeksu datowników wg urzędów pocztowych, indeksu datowników stosowanych do kopert FDC, indeksu datowników ze zmienną datą, indeksu nazwisk (imion) oraz wykazu materiałów źródłowych (w tym miejscu miło mi wspomnieć, że wśród nich wymieniony jest KZP).

Tabelaryczne zestawienie stosowanych w 2005 roku stempli obejmuje kolejny numer stempla, urząd pocztowy, datę, hasło i ilustrację odcisku datownika. Przy okazji ilustracji warto podkreślić dwie rzeczy: po pierwsze wszystkie ilustracje przedstawione są w skali 1:1, co czyni wydawnictwo wyjątkowym, gdyż zarówno w "KPSO" jak i w "Rejestrze..." ilustracje są prezentowane w pomniejszeniu. Drugą wartą wspomnienia rzeczą jest to, że odciski części datowników są zilustrowane na podstawie odbitek uzyskanych z oryginalnych tłoków, znajdujących się w zbiorach muzeum.

Pod względem wydawniczym zestawienie stoi na bardzo wysokim poziomie - jest wydane bardzo estetycznie, na powlekanym papierze, z barwną okładką. Można natomiast mieć drobne zastrzeżenia co do postaci samych tabel z datownikami - ilustracje są w nich umieszczone zawsze po prawej stronie, przez co na stronach parzystych wizerunki stempli są w pobliżu grzbietu książki. Przeglądanie zestawienia byłoby łatwiejsze gdyby wszystkie ilustracje były umieszczone po zewnętrznej stronie. Należy natomiast podkreślić, że ilustracje są duże (w naturalnej skali) i bardzo wyraźne, co jest niewątpliwym atutem wydawnictwa.

Jak informuje we wstępie Pani Jadwiga Bartków-Domagała, Dyrektor MPiT, przedstawiane zestawienie jest pierwszym z serii i stanowi zapowiedź następnych tomów z lat 1991-2004. Miejmy nadzieję, że po wydaniu tej serii doczekamy się również zeszytów ze stemplami z 2006 roku i późniejszych. Dzięki temu komplet katalogu Myślickiego z "Rejestrem..." Bratkowskiego i Szałkowskiego lub "Datownikami..." MPiT będzie stanowił kompletne opracowanie katalogowe polskich datowników okolicznościowych.

Marek Jedziniak

Datowniki Okolicznościowe 2005 ze zbiorów własnych MPiT, zestawił Stanisław Kwoka. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Wrocław 2006. S. 148. Nakład: 300 egz. ISBN 83-916191-3-3.

Opracowanie można zamawiać w Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Krasińskiego 1, skr. poczt. 2030, 50-954 Wrocław 1. Wpłaty w kwocie 17zł za jeden egzemplarz + porto (jeden egzemplarz waży ok. 280g) należy przesyłać przekazem na adres MPiT lub na konto nr 05 1020 5242 0000 2302 0029 2003. Zamówienia będą realizowane w kolejności wpłat.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij