W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Rok Stanisława Wyspiańskiego

2007.06.17. 22:44

Szanowni Państwo,
Stanisław Wyspiański (1869-1907) - wybitna indywidualność epoki Młodej Polski, wszechstronnie utalentowany artysta przełomu wieków, dramatopisarz, poeta, malarz, grafik, autor projektów mebli, tkanin, dekoracji wnętrz.

Oprócz sztuk plastycznych pasjonowała go historia, teatr, literatura... Wraz z Janem Matejką pracował nad nową polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie, projektował monumentalne witraże i scenografie. Często nie znajdował zrozumienia dla swojej sztuki, gdyż nie ulegał modom. W jego twórczości wciąż obecna była Ojczyzna, patriotyzm, duma ale i krytyka współczesnych wad. Wielki twórca dramatów o tematyce narodowej "Wyzwolenie", "Warszawianka", "Noc listopadowa", "Wesele". Związany przede wszystkim z Krakowem, choć dużo podróżował po Europie, wielokrotnie przebywał w Paryżu. Zmarł przedwcześnie, w wieku 38 lat.

Znaczek i koperta FDC

Ulubioną techniką Wyspiańskiego były pastele, którymi stworzył liczne kameralne i wzruszające portrety rodziny, autoportrety, pejzaże krakowskie. Na nowym znaczku, wydanym przez Pocztę Polską w setną rocznicę śmierci artysty, znalazł się pastel "Helenka z wazonem i kwiatami" z 1902 r., a na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC "Portret własny z żoną" z 1904 r.

Żona artysty, Teodora, była prostą chłopką, podobnie jak żona Lucjana Rydla, którego wesele stało się kanwą dramatu Wyspiańskiego. Mimo różnicy społecznej i intelektualnej artysta bardzo kochał żonę - matkę trojga swoich dzieci.

Datownik

Datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 ma kształt palety malarskiej z inicjałami Wyspiańskiego, które umieszczał na swoich pracach.

Rośliny w twórczości Wyspiańskiego

Postać Wyspiańskiego i przykłady jego prac pojawiały się wielokrotnie na znaczkach Poczty Polskiej np. w seriach poświęconych polskiemu malarstwu, witrażom, dramatowi, natomiast w roku 1974 wydana została seria sześciu znaczków "Rośliny w twórczości Stanisława Wyspiańskiego". W ramach obchodów Roku Wyspiańskiego w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto wystawę "Zielnik " (jedną z kilku wystaw jubileuszowych) poświęconą właśnie roślinom, gdyż był to motyw bardzo ważny w sztuce Wyspiańskiego-malarza i grafika. Ich przedstawienia są pełne zarówno artyzmu jak i realizmu godnego botanika.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:J. Wysocki
ilość znaczków:1
wartość:1.35 zł
nakład:1.000.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:18 maja 2007 r.
numer katalogowy:4163

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij