W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Obchody Leśniowskiego Roku Jubileuszowego

2007.07.27. 11:58

Poczta Polska prezentuje nowy znaczek wydany z okazji jubileuszu sanktuarium maryjnego w Leśniowie.

Nowy znaczek

Na znaczku znajduje się fotografia figury Matki Boskiej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Napisy wokół ilustracji ułożone są w kształt gotyckiego łuku.

Sanktuarium w Leśniowie

Według legendy książę Władysław Opolczyk podróżował przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej wioząc z Rusi do klasztoru na Jasnej Górze ikonę Czarnej Madonny i lipową figurę Maryi z Dzieciątkiem. Podczas gorącego lata 1382 roku trudno było znaleźć wodę by ugasić pragnienie. Książę pomodlił się do Matki Bożej, a wówczas wydarzył się cud i wytrysnęło źródło. Z wdzięczności książę pozostawił w Leśniowie piękną rzeźbę.

Drewniana średniowieczna figurka, uznawana za cudowną, jest przykładem stylu Pięknych Madonn popularnego w sztuce gotyku. Umieszczona jest w ołtarzu głównym tutejszego kościoła.

Leśniów to obecnie część miasta Żarki. Znajduje się tu klasztor oo. paulinów, kościół wybudowany w XVI w. i kaplica postawiona w miejscu, z którego wypływa źródło. Sanktuarium jest celem coraz liczniejszych pielgrzymek.

Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC i datownik okolicznościowy

Na Kopercie Pierwszego Dnia Obiegu widnieje zdjęcie wnętrza leśniowskiego kościoła, natomiast rysunek jego bryły wykorzystano w projekcie datownika, który będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym w Żarkach. Ponadto na kopercie umieszczono informację o pięciu rocznicach obchodzonych w tym roku w sanktuarium.

Leśniowski jubileusz

W roku jubileuszowym 2007 mija 625 lat od przywiezienia figury Matki Bożej z Dzieciątkiem do Leśniowa, 300 lat osiedlenia się paulinów, 70 lat od ich powrotu po kasacji zakonu w XIX w. i od założenia nowicjatu, natomiast 40 lat temu figura była uroczyście koronowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody jubileuszu w Leśniowie potrwają aż do sierpnia 2008 r. Zaplanowane są liczne wydarzenia religijne i kulturalne związane z tym miejscem i z tematem rodziny, spotkania, wystawy, koncerty oraz publikacje.

Kult maryjny w filatelistyce polskiej

Oprócz serii znaczków z ołtarzem Wita Stwosza, wydanej w 1960 r., polska sztuka sakralna nie pojawiała się na znaczkach pocztowych aż do lat 70. Pontyfikat Jana Pawła II i zmiana ustroju przyczyniły się do upowszechnienia w filatelistyce tematyki maryjnej, tak charakterystycznej dla polskiej religijności. W latach 1993-2004 Poczta Polska wyemitowała bardzo dużą serię "Sanktuaria maryjne", w której znalazło się aż 38 znaczków.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:P. Orzechowska
ilość znaczków:1
wartość:1,35 zł
nakład:800.000
technika druku:offset
format znaczka:31,25 x 39,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:2 lipca 2007 r.
numer katalogowy:4172

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij