W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Euroskrzynki

2007.08.24. 07:45

Administratorom budynków wielorodzinnych został dokładnie rok na wymianę oddawczych skrzynek pocztowych. Do 24 sierpnia 2008 r. stare skrzynki, których właścicielem jest Poczta Polska, powinny zostać zdemontowane i zastąpione skrzynkami nowego typu.

Jest to jeden z przejawów liberalizacji rynku usług pocztowych. Do tej pory właścicielem skrzynek oddawczych była Poczta Polska i tylko listonosze państwowego operatora mogli w nich umieszczać listy. Właścicielem nowych skrzynek jest administrator budynku. Jego obowiązkiem jest umieścić je tak, aby dostęp do nich mieli zarówno mieszkańcy, jak i wszyscy operatorzy pocztowi - skrzynki powinny znaleźć się na zewnątrz budynku lub w jego ogólnie dostępnej części. Najważniejszą różnicą jest jednak sposób umieszczania korespondencji wewnątrz skrzynki. Do tej pory listonosz musiał otwierać kluczem całe zespoły skrzynek i umieszczać listy w poszczególnych przegródkach. W tej chwili przesyłki są wrzucane do środka poprzez otwór wrzutowy.

Nowe rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Listonosze chwalą je sobie, gdyż dzięki braku konieczności otwierania i zamykania skrzynek, są w stanie zaoszczędzić co najmniej kilka minut w każdym budynku, do którego dostarczają listy. Najbardziej zadowoleni są oczywiście alternatywni operatorzy, którzy mogą w łatwy sposób dostarczać przewożone przesyłki, bez konieczności pukania do drzwi adresatów. Po stronie odbiorców zdania są natomiast podzielone. Zastosowanie otworu wrzutowego uniemożliwia włożenie do skrzynki listów o większej grubości (np. zawierających książki) - listonosze muszą je awizować, a odbiorcy odbierać je w urzędzie pocztowym, co jest niewygodne. Problemem jest też możliwość wrzucenia do skrzynki wszystkiego - coraz częściej znajdują się w nich ulotki, roznoszone do tej pory pod drzwi, mimo że do korzystania z nowych skrzynek uprawnieni są tylko operatorzy pocztowi.

Problematyczne jest również bezpieczeństwo przesyłek umieszczonych w skrzynce - w przypadku niektórych konstrukcji zdarza się, że tak samo łatwo można przesyłkę przez otwór wrzutowy wrzucić do środka, jak i wyjąć ją, bez konieczności otwierania drzwiczek. Jednak jest to wyłącznie kwestią odpowiedniej budowy skrzynki - np. w rozwiązaniach, w których dno skrzynki nie jest poziome, ale pochylone skośnie w tył, nieupoważnione wyjęcie korespondencji jest praktycznie niemożliwe.

Na rok przed terminem wymiany stopień zaawansowania prac jest różny. Niektóre spółdzielnie kończą już wymianę w swoich zasobach mieszkaniowych, inne - nawet jeszcze nie zaczęły. Podstawowym problemem są oczywiście pieniądze - spółdzielnie same muszą pokryć koszty zakupu i wymiany skrzynek. Niezależni operatorzy, jako główni beneficjenci nowego rozwiązania, aktywnie wspierają proces wymiany, oferując kompleksowe usługi dostawy i montażu nowych skrzynek.


Foto: InPost

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij