W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Polskie konie arabskie

2007.09.11. 15:42, aktualizacja: 2007.09.14. 13:15

Poczta Polska prezentuje cztery znaczki z fotografiami portretowymi koni arabskich, czempionów z największych polskich stadnin.

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Znaczki będą sprzedawane w arkuszach po 16 sztuk. Towarzyszą im dwie koperty FDC, na których widoczne są stada biegnących koni. Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik z sylwetką konia, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Konie arabskie to prawdopodobnie najstarsza na świecie rasa koni. Ich pochodzenie wiąże się w legendach z osobą proroka Mahometa. Charakteryzuje je piękna budowa, duży temperament ale zarazem posłuszeństwo. Są doskonałe jako konie wyścigowe.

W Polsce pojawiły się po zakończeniu wojen z Turcją, kiedy magnaci zaczęli sprowadzać je z Bliskiego Wschodu, dlatego początki hodowli koni arabskich w Polsce datuje się na początek XVIII w. Lata zaborów, a następnie wojen niszczyły efekty wielu lat starannej hodowli. Straty starano się odrabiać w latach między- i powojennych z bardzo dobrym skutkiem, ponieważ dziś polskie konie arabskie uchodzą za najwspanialsze na świecie. Zdobywają one nagrody na międzynarodowych pokazach, co przekłada się m.in. na ich wysokie ceny na aukcjach. Obok stadnin państwowych rozwijają się również mniejsze stadniny prywatne.

Stadniny państwowe

W dziejach Polski konie zawsze odgrywały bardzo ważną rolę. Używane były do pracy na roli, do transportu i w celach rekreacyjno-sportowych, ale także w wojsku. Dlatego właśnie ich hodowla była strategicznym celem państwa, a jakość miała ogromne znaczenie dla możliwości obronnych. Już od XIX w. powstawały stadniny będące własnością Skarbu Państwa, gdzie na dużych terenach przez lata starannego doboru i selekcji tworzono doskonałe linie hodowlane.

Janów Podlaski

Istnieje od 1817 r. Słynie z corocznych aukcji koni, na które zjeżdżają kupcy z całego świata, a szczególnie chętnie z USA. Tu ma swoją siedzibę Polski Związek Hodowców Koni Arabskich. Obecnie stadnina posiada ok. 300 koni arabskich.

Michałów

Największa w Polsce stadnina, założona w 1953 r. Jej stado liczy ok. 400 sztuk. Położona na Ponidziu, ma doskonałe warunki klimatyczne dla koni wywodzących się z terenów pustynnych.

Białka

Położona na Roztoczu stadnina powstała w 1930 r., ale dopiero w 1981 r. sprowadzono do niej araby. Obecnie przebywa ich tu ok. 120.

Podstawowe dane emisji:

projekty znaczków i kopert FDC:Witold Hyszko
projekt datownika FDC:Maria Dziekańska
fotografie:Lidia i Wiesław Pawłowscy
ilość znaczków:4
wartość:1 x 1,35 zł, 1 x 3 zł, 2 x 3,55 zł
nakład:4 x 800.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczków:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:arkusik 16 znaczkowy
data obiegu:31 sierpnia 2007 r.
numer katalogowy:4173 - 4176

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij