W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

100-lecie Teatru w Katowicach

2007.10.24. 12:07

Największa scena dramatyczna na Śląsku istnieje od 1907 r. Gmach teatru zaprojektował Carl Moritz.

Teatr Śląski

Przez pierwsze 15 lat był tu niemiecki teatr, ale już w 1922 r. rozpoczął działalność "Teatr Polski". Do 1932 r. funkcjonowała też scena operowa. W 1936 r. teatrowi nadano imię Stanisława Wyspiańskiego. Po II wojnie światowej w katowickim teatrze znalazł siedzibę wspaniały zespół "Polskiego Teatru Dramatycznego" ze Lwowa. Lata 40. i 50. to czas sukcesów i bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Mimo że w kolejnych latach następowały częste zmiany dyrekcji, do teatru przyjeżdżali artyści z całej Polski, a budynek zmodernizowano. Obok głównej Dużej Sceny powstała Scena Kameralna (1981) i Scena w Malarni (1992). Oprócz spektakli w pomieszczeniach teatru odbywają się wystawy plastyczne, spotkania literackie i muzyczne. Prowadzone są Lekcje Teatralne dla młodzieży, działa też Studium Wiedzy o Teatrze i Studium Aktorskie.

Repertuar

Od początku dominował repertuar klasyczny, który do dziś jest ważnym elementem, głównie na Dużej Scenie. Wystawiano Szekspira, Moliera, Mickiewicza, Fredrę, ale też nowszych twórców: Brechta, Mrożka, Becketta. Na Scenie Kameralnej przeważają dramaty współczesne, np. sztuki Ingmara Villqista.

Twórczość patrona teatru jest wciąż obecna na scenie, szczególnie w roku jubileuszowym, który jednocześnie jest rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego w programie obchodów znalazło się wiele nawiązań do jego twórczości, z premierą "Wesela" na czele.

Wybitne osobowości Teatru Śląskiego

Pracowali tu m.in. aktorzy: Aleksander Bardini, Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek (dyrektor: 1954-1956), Ignacy Gogolewski (dyrektor: 1971-1973), Ewa Dałkowska, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat. Współpracowali wybitni twórcy, tacy jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. W ramach obchodów 100-lecia zorganizowano spotkania pod nazwą "Jubileuszowe Powroty", w których brali udział kolejno: G. Holoubek, K. Kutz, J. Szajna, J. Para, K. Kolberger.

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Prezentowany przez Pocztę Polską znaczek wydany z okazji 100-lecia Teatru w Katowicach przedstawia przedwojenną fotografię z inscenizacji "Wesela" S. Wyspiańskiego. Na kopercie FDC widzimy fragment najnowszej kurtyny, wykonanej z okazji jubileuszu teatru, autorstwa Piotra Szmitke. Jej odsłonięcie w listopadzie ma być jednym z elementów kończących obchody tegorocznego jubileuszu. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy z pegazem, który jest emblematem Teatru Śląskiego,. Datownik będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Katowice 1.

Filatelistyka

W roku 2005 w serii "Miasta polskie" ukazał się znaczek prezentujący Katowice z budynkiem Teatru Śląskiego jako symbolem miasta. To znaczące, że miasto kojarzone z przemysłem, reprezentuje symbol kulturalny. Warto też wspomnieć, że gmach Teatru Śląskiego wielokrotnie gościł filatelistów na zjazdach i wystawach.

Poczta Polska wcześniej już honorowała jubileusze teatrów specjalnymi emisjami, np. w 1976 r. - 100-lecie Teatru Polskiego w Poznaniu, w 1981 r. - 200 lat Starego Teatru w Krakowie, a w 1983 r. - 150 lat Teatru Wielkiego w Warszawie.


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:M. Dziekańska
ilość znaczków:1
wartość:1,35 zł
nakład:500.000
technika druku:offset
format znaczka:39,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:5 października 2007 r.
numer katalogowy:4182

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij