Stolice państw Unii Europejskiej
2007.11.06. 16:34
Poczta Polska prezentuje trzecią część serii "Stolice państw Unii Europejskiej".
Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC
Kolejne pięć znaczków przedstawia budowle-symbole Londynu, Luksemburga, Madrytu, Rygi i Lublany. Każdemu znaczkowi towarzyszy koperta FDC oraz jeden wspólny datownik okolicznościowy, który będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
Londyn - Tower Bridge
Historia Londynu sięga czasów Imperium Rzymskiego. Od XI w. jest on stolicą Anglii, a ponadto największym miastem i portem kraju. Wielka Brytania należy do Wspólnot Europejskich od 1973 r., a więc jest członkiem UE od początku.
Tower Bridge, jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Londynu, to most o stalowej konstrukcji i neogotyckiej formie. Jego dolna część jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie dużym statkom, na górze umieszczone są pomosty dla pieszych. Został zbudowany pod koniec XIX w. jako drugi londyński most na Tamizie. W czasach wiktoriańskich był przykładem nowoczesnej architektury przemysłowej.
Luksemburg Filharmonia
Choć historia miasta Luksemburg sięga X w., a do XIX w. było ono trudno dostępną twierdzą, to na znaczku jest reprezentowane przez ukończony w 2005 r. budynek Filharmonii, którego autorem jest francuski architekt Christian de Portzamparc.
Położone między Belgią, Francją i Niemcami malutkie, ale bogate państwo było przez stulecia księstwem przechodzącym z rąk do rąk rządzących dynastii europejskich. Dopiero w 1867 r. Luksemburg stał się niepodległym krajem. Podpisano wówczas deklarację wieczystej neutralności. Tutaj narodziła się Unia Europejska (siedziba Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali). Do dziś, mimo przeniesienia urzędów UE do Brukseli i Strasburga, Luksemburg jest znaczącym centrum finansowo-handlowym.
Madryt - Plaza de Cibeles
Przedstawiony na znaczku symbol Madrytu wiąże się z czasami największego rozkwitu. Od XVII w. miasto było stolicą królestwa Hiszpanii, a w XVIII w., za panowania dynastii Burbonów, a szczególnie Karola III stało się nowoczesne, a jednocześnie pełne przepychu godnego rezydencji królewskiej. Wśród dziesiątek fontann Fuente de Cibeles jest jedną z najwspanialszych. Poświęcona jest frygijskiej bogini płodności Kybele, przedstawionej na wozie zaprzężonym w lwy. Na Plaza de Cibeles mieści się monumentalny Palacio de Comunicaciones, czyli gmach Poczty Głównej z pocz. XX w., również widoczny na znaczku.
Hiszpania przystąpiła do Wspólnot Europejskich w 1986 r.
Ryga - Pomnik Rolanda na tle Domu Czarnogłowych
Ryga, nadbałtycka osada powstała pod koniec XII w., rozwijała się bardzo dynamicznie dzięki przynależności do Hanzy. Łotwa, początkowo była kolonizowana przez ludność niemieckojęzyczną, by w II poł. XVI w. znaleźć się w granicach Polski, a następnie Szwecji i Rosji (później ZSRR). Dopiero w 1991 r. odzyskała pełną niepodległość. Do UE Łotwa weszła w 2004 r.
Starówka Rygi znajduje się na liście UNESCO, a miasto słynie ze wspaniałej secesyjnej architektury, parków i ogrodów. Na znaczku widzimy najsłynniejszy budynek: Dom Czarnogłowych. Należał on od XV w. do bractwa, zrzeszającego bogatych nieżonatych kupców. Ich patronem był św. Maurycjusz, którego symbol, głowa Murzyna, znalazł się w herbie bractwa. Przed budynkiem stoi pomnik średniowiecznego rycerza Rolanda. Obydwa obiekty, zburzone w 1941 r., wróciły na plac Ratuszowy dopiero w ostatnich latach XX w.
Lublana - Smoczy Most
Historia Słowenii jest skomplikowana, ponieważ region bałkański targany był wojnami od setek lat. Dążenia niepodległościowe Słoweńców ożyły w okresie rządów Napoleona, a ponownie miały okazję ujawnić się dopiero po upadku komunistycznego reżimu Josipa Broz Tity. Słowenia oddzieliła się od Jugosławii w 1991 r. Od 1992 r. należy do ONZ, a od 2004 r. do UE.
Lublana, nazwa stolicy położonej nad rzeką Ljubljanicą, oznacza "umiłowana". Nad rzeką przerzucono kilka pięknych mostów, a jeden z nich, słynny "Smoczy Most" (Zmajski Most) jest widoczny na znaczku. Został on zbudowany ok. 1900 r. wg projektu Jurija Zaninovića w stylu secesyjnym na bazie żelazobetonu.
Seria filatelistyczna
Seria "Stolice państw Unii Europejskiej" ukazuje się od 2005 r. Dotychczas na znaczkach zaprezentowano: Budapeszt, Berlin, Dublin, Lizbonę, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tallin, Valettę i Wilno.
autorka projektu: | M. Błażków |
ilość znaczków: | 5 |
wartość: | 2 x 1,35zł, 2 x 3zł, 1 x 3,55 zł |
nakład: | po 500.00 sztuk każdego |
technika druku: | offset |
format znaczka: | 39,5 x 31,25 mm |
papier: | fluorescencyjny |
arkusze sprzedażne: | po 20 znaczków |
data obiegu: | 24 października 2007 r. |
numer katalogowy: | 4184 - 4188 |
źródło: Poczta Polska
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.