Datowniki okolicznościowe 2004 ze zbiorów własnych MPiT
2008.02.11. 17:39
Ukazał się drugi tom katalogu stempli okolicznościowych, wydany przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji (poprzedni - obejmujący stemple z 2005r. - ukazał się rok wcześniej).
Zestawienie, opracowane przez Pana Stanisława Kwokę, obejmuje ponad 500 stempli jednodniowych i kalendarzowych, jakie były stosowane w 2004 roku. Każdy datownik opisany jest z podaniem nazwy urzędu pocztowego, w którym był używany, daty stosowania i hasła oraz przedstawiony na ilustracji w skali 1:1. W stosunku do poprzedniego zeszytu zmieniono układ tak, że ilustracje są umieszczone zawsze przy zewnętrznej krawędzi strony, co bardzo ułatwia przeglądanie całości i wyszukiwanie poszczególnych pozycji na podstawie wizerunku stempla. Część ilustracji przedstawia datownik odbity z oryginalnego tłoka, znajdującego się w posiadaniu Muzeum. Niestety w zestawieniu nie znalazły się nazwiska projektantów poszczególnych stempli, aczkolwiek przypuszczam, że ustalenie wszystkich autorów projektów byłoby bardzo trudne.
Opracowanie uzupełniają zestawienia: skorowidz datowników wg urzędów pocztowych, wykaz datowników FDC, z podaniem numeru katalogowego koperty (S), wykaz datowników ze zmienną datą oraz indeks nazwisk (imion).
Opisując wydawnictwo katalogujące polskie datowniki okolicznościowe nie sposób uniknąć porównań do Katalogu Polskich Stempli Okolicznościowych Andrzeja Myślickiego. Wydawnictwo MPiT bardzo dobrze wypełnia lukę powstałą po wydaniu 16 zeszytu tego katalogu. Wprawdzie przyjęty sposób opisu jest nieco inny niż u Myślickiego, jednak zasadniczy układ obu wydawnictw jest na tyle podobny, że katalog MPiT w miarę wydawania kolejnych części ze stemplami z lat 1990 - 2003, pozwoli na uzyskanie ciągłości zestawienia polskich stempli.
Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że poprzednia część - rok 2005 - otrzymała dyplom w randze medalu dużego srebrnego w klasie literatury na Krajowej Wystawie Filatelistycznej Gostyń 2007. Myślę, że zdobycie przez cykl "Datowniki okolicznościowe ze zbiorów własnych MPiT" kolejnych wyróżnień na wystawach filatelistycznych jest tylko kwestią czasu.
Marek Jedziniak
Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Datowniki okolicznościowe 2004 ze zbiorów własnych MPiT. Zestawił Stanisław Kwoka. Wrocław 2007, stron 144, nakład 300 egz.
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.
Zobacz również
Biuletyn Filatelistyczny Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku