W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Zjawiska meteorologiczne

2008.05.13. 17:24, aktualizacja 2008.05.24. 09:40

Od najdawniejszych czasów ludzie obserwowali naturę, np. na podstawie chmur czy zachowania zwierząt starali się przewidzieć nadchodzącą burzę, deszcz albo suszę.

My zerkamy na prognozę pogody, kiedy planujemy wyjazd czy ubranie na następny dzień, patrzymy czy zabrać ze sobą parasol. Pogoda wpływa na nasze samopoczucie, ale my nie mamy wpływu na nią. Natura wielokrotnie udowadnia swoją siłę, np. podczas powodzi czy huraganów. Jednak jest też wiele zjawisk meteorologicznych, które możemy przeoczyć, a czasem warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć coś pięknego i niezwykłego.

Meteorologia - nauka, zajmująca się badaniem procesów zachodzących w atmosferze. Na podstawie pomiarów podstawowych parametrów (gł. temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia i prędkości wiatru) oraz danych, dostarczonych przez radary, radiosondy i satelity, dokonuje się analizy (obecnie komputerowej) wzajemnego wpływu na siebie różnych czynników. Jej wyniki, czyli prognozy synoptyczne, są niezbędne dla gospodarki kraju, np. dla rolnictwa, w celu uniknięcia strat wywołanych kataklizmami, czy po prostu w kierowaniu ruchem lotniczym.

Podział zjawisk meteorologicznych ze względu na ich naturę: hydrometeory (np. deszcz, grad, szron, trąba powietrzna), litometeory (np. zamieć lub wiry pyłowe albo piaskowe), fotometeory (np. halo, tęcza, miraż), elektrometeory (np. burza, błyskawica, zorza polarna)

Nowe znaczki i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Prezentowana czteroznaczkowa seria pokazuje utrwalone na fotografiach piękno zjawisk meteorologicznych. Projekt sugeruje, że oglądamy slajdy podświetlone tak, że wyraźnie widoczny jest kontrast i kolor. Każdy znaczek reprezentuje jedno zjawisko z każdej grupy: hydro-, lito-, foto- i elektrometeorów. Na kopercie FDC widać jak gdyby materiały do kolejnych znaczków, przezrocza, które właśnie leżą na podświetlarce. Ocenę i wybór najpiękniejszych ujęć ma ułatwić ustawiona lupa. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy (kompozycja liternicza w kształcie trąby powietrznej), stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Zamieć piaskowa - piasek unoszony jest przez silny gorący wiatr na znaczną wysokość. Zjawisko uciążliwe dla mieszkańców terenów pustynnych.

Błyskawice - wyładowania atmosferyczne powstające w wysokich kłębiastych chmurach deszczowych (cumulonimbus) na skutek dużych różnic temperatury i silnego wiatru. Błyskawica jest iskrą, wyrównującą róznicę ładunków elektrycznych między chmurą a ziemią, a także między samymi chmurami.

Tęcza - łuk rozszczepionego światła słonecznego. Powstaje na skutek załamania, rozszczepienia i całkowitego odbicia promieni Słońca przez krople wody w atmosferze. Widoczna jest, gdy Słońce świeci zza obserwatora i znajduje się na niewielkiej wysokości (kąt mniejszy niż 40 stopni).

Trąba powietrzna - wir powietrza i skroplonej pary wodnej o kształcie lejka sięgającego chmur. Wiruje z ogromną prędkością, np. 400 km/h, a wewnątrz wytwarzają się ogromne różnice ciśnienia. Jeśli sięga do ziemi, niszczy wszystko co napotka na drodze. Zostawia wówczas kilkusetmetrowej szerokości pas zniszczeń na drodze o długości np. 10-20 km.

Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków:4
wartość:2 x 1,35 zł, 2 x 2,40 zł
nakład:po 400.000 sztuk każdego
technika druku:offsetowa
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:po 12 znaczków
data obiegu:25 kwietnia 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij