W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Isfahan - miasto dzieci polskich

2008.06.27. 10:14

Isfahan - miasto w środkowym Iranie u podnóża gór Zagros, od końca XVI w. do poł. XVIII w. pełniło funkcję stolicy.

Ośrodek rzemieślniczy słynący z wyrobu pięknych dywanów, wyrobów metalowych, ceramiki (ozdobne kafle, mozaiki). Atrakcją turystyczną są wspaniałe zabytki (pałace, mosty) z okresu rządzącej w tym czasie imperium perskim dynastii Safawidów.

Kontakty Iran - Polska

Choć Iran (dawniej Persja) to odległy kraj, to jednak już od czasów renesansu polscy władcy nawiązywali kontakty z władcami perskimi, głównie w sprawach wojskowych, aby wspólnie walczyć z Turcją, i chociaż plany te nie były realizowane, to udawało się przynajmniej rozwijać handel. Perskie dywany i broń godne były królewskich skarbców.

Ponadto działali w Persji polscy misjonarze, a od czasów zaborów emigrujący z ojczyzny naukowcy, inżynierowie, lekarze i wojskowi. Od 1926 r. działało w Teheranie Stowarzyszenie Polaków w Persji "Polonia".

Lata II wojny światowej

Podczas II wojny światowej wraz z tworzącą się armią gen. Andersa z terenów Związku Radzieckiego przyjechały do Iranu tysiące uchodźców, w tym ogromna liczba małych dzieci, najczęściej sierot z terenów kresów wschodnich. Dla ok. 13 tys. polskich dzieci, które nie umarły podczas podróży z wycieńczenia i chorób, ten kraj stał się na kilka lat domem, a przede wszystkim azylem, dzięki któremu mogły przeżyć wojnę. Do Isfahanu w latach 1942-1945 trafiło 2590 dzieci w wieku poniżej 7 lat. Stworzono dla nich liczne placówki wychowawczo-opiekuńcze: przedszkola, szkoły, sanatorium. Pod koniec wojny grupy dzieci wraz z opiekunami ewakuowano do innych krajów: Nowej Zelandii, Libanu, Indii, Meksyku, Palestyny, krajów afrykańskich. Większość uchodźców nie wróciła już nigdy do ojczyzny.

O epopei polskich uciekinierów przypomniała w 2005 r. wystawa IPN "Ocaleni z >nieludzkiej ziemi<. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942-1950", a także wydana w Londynie zbiorowa praca "Isfahan, miasto polskich dzieci". O losie Polaków w Iranie przypominają też tamtejsze cmentarze oraz tablice pamiątkowe.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający smutne, dramatyczne i zapomniane na uboczu głównych wydarzeń lat II wojny światowej losy polskich sierot, choć jednocześnie budujące ze względu na pomoc, ofiarowaną przez władze i społeczność perską. Na znaczku widać jedno z uratowanych dzieci, Przemka Stojakowskiego, na tle dywanu perskiego z umieszczonym centralnie godłem Polski. Dywan utkany w 1944 r. był dziełem polskich uczennic szkoły zawodowej w Isfahanie. Na kopercie FDC ornament z architektury charakterystycznej dla Isfahanu sąsiaduje z listą nazwisk polskich dzieci, które los rzucił do Iranu. Datownik okolicznościowy tej emisji stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Maciej Jędrysik
ilość znaczków:1
wartość:2,40 zł
nakład:400.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:31,25 x 39,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:po 16 znaczków
data obiegu:10 czerwca 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij