Odsłonięcie Pomnika Kardynała Karola Wojtyły
2008.08.01. 15:09
Na początku sierpnia 1970 roku Muszynę odwiedził Kardynał Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. Przed budynkiem starej plebanii ówczesny katecheta ksiądz Zdzisław Lisowski wykonał zdjęcie kardynała, które 2 lata po Jego śmierci stało się inspiracją do wybudowania pomnika i stworzenia Centrum Godnej i Aktywnej Starości im. Jana Pawła II w Muszynie.
Dzięki życzliwości, hojności i pomocy mieszkańców oraz wszystkich ludzi wielkiego serca, a także ks. Prałata Józefa Wierzbickiego - Proboszcza Parafii św. Józefa w Muszynie, Burmistrza Waldemara Serwińskiego, radnych Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz firm działających na terenie miasta i gminy, w rok po zarejestrowaniu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Karola Kardynała Wojtyły w Muszynie oraz Centrum Godnej Starości im. Jana Pawła II w Mieście i Gminie Muszyna, w 38 rocznicę pobytu Karola Wojtyły na Ziemi Muszyńskiej, w sobotę 2 sierpnia br. będzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie Jego pomnika. Pomnik wykonał artysta rzeźbiarz dr Jacek Kucaba z Tarnowa. Odlany został w Zakładzie Odlewnictwa Artystycznego inż. Zbigniewa Porady w Zaczernej k/Rzeszowa.
Pomnik usytuowany jest na tle kościoła św. Józefa, od strony cmentarza parafialnego, w miejscu widocznym dla wszystkich wchodzących i wjeżdżających do Muszyny. Pomnik wraz z infrastrukturą ma być miejscem zadumy, przybytkiem modlitw, nabożeństw i uroczystości religijnych. Jest aktem oddania ziemi muszyńskiej i jej mieszkańców BISKUPOWI WSZECH CZASÓW W OPIEKĘ PO WSZE CZASY.
W roku 1391 król polski Władysław Jagiełło powierzył dobra muszyńskie biskupowi krakowskiemu Janowi Redlicy. W skład dóbr wchodziła Muszyna, Powroźnik i Miastko (Tylicz) oraz dziesięć wsi, zajmujących blisko 450 kilometrów kwadratowych, rządzących się własnymi prawami, z własną "siłą zbrojną". Zarządcami dóbr byli kolejno urzędujący biskupi krakowscy. W XVII wieku dobra te obejmowały dwa miasteczka i 35 wsi. Muszyna pełniła rolę centrum administracyjnego. Obszar ten nazywano: kluczem muszyńskim, państwem biskupim, starostwem muszyńskim, państwem muszyńskim. W 1781 roku posiadłości biskupie w kluczu muszyńskim przeszły na rzecz skarbu austriackiego.
Uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Józefa będzie koncelebrowana przez Jego Ekscelencję księdza biskupa tarnowskiego Wiktora SKWORCA w sobotę 2 sierpnia o godz. 10.30. W godzinę później nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika Karola Kardynała Wojtyły.
Dla mieszkańców i turystów przygotowano szereg atrakcji w Amfiteatrze "Zapopradzie" , m.in. występ zespołu dziecięcego "Promyczki Dobra" z Nowego Sącza, koncert "Do Ciebie Panie..." w wykonaniu zespołu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury z Muszyny, na koniec wystąpi gwiazda wieczoru Mieczysław Szcześniak.
Z okazji tej uroczystości Poczta Polska w Nowym Sączu przygotowała 2 okolicznościowe kartki pocztowe i pamiątkowe stemple filatelistyczne, które będzie można nabyć na stoisku filatelistycznym w dniu odsłonięcia pomnika a później w urzędzie pocztowym 33-370 Muszyna.
Wiesław Mochnacki
Poczta Polska Nowy Sącz
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.