35 Almanach Karpacki "Płaj"
2008.08.06. 12:22
Towarzystwo Karpackie założono w roku 1990 przez grono osób wywodzących się z warszawskiego akademickiego środowiska turystycznego.
Niewielka grupka "ojców założycieli" w krótkim czasie powiększyła się o miłośników Karpat z całej Polski, a także z innych karpackich krajów. Połączyły ich wspólne zainteresowania, które najkrócej można określić jako karpackie krajoznawstwo, pojmowane jako interdyscyplinarna wiedza i zarazem aktywność poznawcza, jako swoista ciekawość świata, w tym konkretnym przypadku KARPAT.
Towarzystwo wydaje Almanach Karpacki "PŁAJ" (płaj to szeroka ścieżka górska, zwykle niezbyt stroma, często idąca przełęczą lub trawersem) ukazujący się 2 razy w roku.
"Płaj" jest czasopismem krajoznawczym popularyzującym wiedzę o Karpatach, poświęconym ich przyrodzie, historii i kulturze. Jak dotąd jest jedynym interdyscyplinarnym periodykiem zamieszczającym wyłącznie teksty dotyczące całych Karpat i tylko Karpat. Adresowany jest do osób interesujących się Karpatami, przede wszystkim jednak do tych, których zainteresowania wykraczają poza konwencjonalną turystykę górską i którzy odczuwają potrzebę głębszego poznania historii i kultury tych gór. Karpaty, ten górski region, to wyjątkowy fenomen historyczno-kulturowy, który należy postrzegać jako całość, bez względu na dzielące go mniej czy bardziej sztuczne granice.
Przy tak określonym zakresie tematycznym każdy zeszyt Almanachu stanowi przedziwną mozaikę, w której jest miejsce zarówno na wyniki poważnych badań naukowych i materiały źródłowe, jak i na opisy krajoznawcze mało znanych zakątków gór czy regionów, wspomnienia z wypraw, poezję i prozę karpacką, a także recenzje i teksty polemiczne. Jest coś z historii, coś z współczesności, coś z etnografii, coś z historii sztuki, coś z przyrody. Jest o Karpatach polskich, o ukraińskich, słowackich i rumuńskich.
Z okazji 35 wydania Almanach Karpackiego "Płaj" Poczta Polska w Nowym Sączu wydała okolicznościową kartkę pocztową, którą można będzie nabyć wyłącznie z 35 tomem Almanachu w redakcji: ul. Waleriana Czumy 12/18, 01-355 WARSZAWA.
Wiesław Mochnacki
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.