W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

400. rocznica przybycia Polaków do Ameryki

2008.10.28. 21:04

Jako datę założenia pierwszej kolonii w Ameryce przyjmuje się rok 1620, w którym tzw. "ojcowie pielgrzymi" na statku Mayflower założyli osadę Plymouth.

Pierwsi Polacy w Ameryce

Tymczasem próby osadnictwa podejmowano już ponad 20 lat wcześniej. Co więcej, nie wszyscy wiedzą, że jednymi z najwcześniejszych osadników byli Polacy!

W 1607 r. brytyjska firma Virginia Company założyła osadę handlową Jamestown. Potrzebni byli tam wykwalifikowani robotnicy, których rekrutowano nie tylko w Anglii. Gdy 1 października 1608 r. na statku "Mary and Margaret" do Jamestown przypłynęli nowi osadnicy. Byli wśród nich Holendrzy, Niemcy i Polacy (prawdopodobnie pięciu). Na miejscu zajęli się wytwarzaniem smoły, potażu, dziegciu, ługu, szkła, a także obróbką drewna.

Osadą kierował kapitan John Smith, którego burzliwe przygody przetrwały w opowieściach takich jak ta o Pocahontas. Możliwe, że poznał Polaków wiele lat wcześniej, np. gdy walczył z Turkami w Siedmiogrodzie. Z dawnych zapisków i wspomnień kapitana Smitha wynika, że Polacy byli doskonałymi fachowcami i ceniono ich pracowitość.

Oprócz produkcji pierwszych wyrobów na eksport Polacy byli też organizatorami pierwszego w dziejach Ameryki strajku. W 1619 r. osada przygotowywała się do pierwszych lokalnych wyborów, ale bez uwzględniania cudzoziemców. Na znak protestu Polacy przerwali pracę. Centrala kompanii w Londynie przychyliła się do postulatów: Polacy otrzymali prawa takie jak inni mieszkańcy osady, a ponadto nakazano, aby wyszkolili uczniów, dzięki którym nie zaginą cenne umiejętności rzemieślników.

W ciągu następnych dziesięcioleci walki z Indianami i ciężkie warunki życia wyniszczyły kolonię. Wielu osadników zmarło, a inni przenieśli się, szukając spokojniejszych terenów.

Nowy znaczek oraz koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje jubileuszowy znaczek wydany z okazji 400-lecia osadnictwa polskiego w Ameryce. Na tle zarysu obydwu kontynentów amerykańskich widnieje stylizowany profil Indianina, a obok w podobnej stylistyce rysunek symbolizujący Polaka - osadnika z 1608 r. Znaczki wydrukowano po 6 sztuk na ozdobnych arkusikach. Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu oprócz mapy Ameryki pojawiła się sylwetka żaglowca. Motyw ten powtórzono także na datowniku okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Filatelistyka

W październiku 1958 r. obchodzono 350-lecie przybycia pierwszych Polaków na kontynent amerykański. Kongres Polonii Amerykańskiej odbierał wówczas życzenia od prezydenta USA - Dwighta D. Eisenhowera. Poczta Polska wydała wtedy dwa znaczki upamiętniające jubileusz. Na jednym przedstawiono żaglowiec "Mary and Margaret", a na drugim grupę polskich kolonistów.


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Agnieszka Sobczyńska
ilość znaczków:1
wartość:3 zł
nakład:600.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 6 znaczków
data obiegu:30 września 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij