W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Światowy Dzień Poczty

2008.11.21. 11:01

Jak co roku 9 października, w rocznicę utworzenia Światowego Związku Pocztowego (UPU - Universal Postal Union), poczty całego świata mają swoje święto.

Święto Poczty

Dzień Poczty, obchodzony od 1969 r., jest okazją do przypominania wielowiekowej historii krajowych operatorów pocztowych i promowania współpracy międzynarodowej tych instytucji pod egidą UPU. W tym roku Poczta Polska ma szczególne powody do świętowania ze względu na jubileusz 450-lecia istnienia, obchodzony 18 października.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Na Światowy Dzień Poczty w tym roku Poczta Polska przygotowała znaczek z rysunkiem stylizowanego gołębia pocztowego w czapce listonosza. Grafika koperty FDC ilustruje ogólnoświatowy charakter święta. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Gołębie pocztowe

Przodkiem gołębia pocztowego, jak i innych gołębi domowych (Columba livia domestica), jest gołąb skalny. W hodowli rozwija się szczególnie jego naturalną umiejętność powrotu do gołębnika z bardzo dużych odległości. Tak więc żeby gołąb mógł dostarczyć wiadomość, musi być najpierw przetransportowany. List musi być bardzo lekki, najlepiej napisany na cieniutkim papierze zwiniętym w rulonik i schowany w małej rolce, przymocowywanej do nóżki gołębia.

Gołębie są bardzo wytrzymałe i szybkie. Latają ze średnią prędkością ok. 50-70 km/h. Rekordy pokonywanych odległości sięgają 1800-2000 km! Nie wiadomo dokładnie, na jakiej zasadzie ptaki odnajdują powrotną drogę. Prawdopodobnie wyczuwają zmiany magnetyzmu Ziemi, oceniają zapach, a dopiero blisko celu polegają na orientacji wzrokowej.

Przynajmniej od XII w. używano gołębi, szczególnie podczas wojen, do przesyłania informacji o klęskach lub zwycięstwach. Tzw. pigeongramy wysyłano też podczas wojny francusko-pruskiej w 1870 r., a także w czasie I wojny światowej (m.in. w Twierdzy Boyen). Niektóre gołębie doczekały się nawet odznaczeń wojskowych za zasługi, gdy pomimo ran dolatywały do celu. W połowie XIX w. Paul Reuter (późniejszy założyciel agencji prasowej Reuters) przesyłał między Brukselą i Akwizgranem pocztą gołębią wiadomości o cenach na giełdzie, aż do momentu zainstalowania telegrafu. W latach 1896-1908 w Nowej Zelandii działała regularna poczta gołębia pomiędzy Auckland i Great Barrier Island, stosująca pierwsze znaczki "airmail".

W Polsce hoduje się gołębie pocztowe od początku XX w. Zezwolenia na hodowlę wydawało Ministerstwo Spraw Wojskowych, gdyż ptaki stanowiły strategiczny instrument łączności. Z tego samego powodu na początku II wojny światowej Niemcy nakazali likwidację gołębników na okupowanych terenach. Obecnie hodowla gołębi pocztowych to zajęcie hobbystyczne do celów sportowych (ptaki uczestniczą w zawodach).

Choć poczta gołębia nigdy nie była powszechnie stosowana, to jest lubianym i popularnym symbolem poczty, często wykorzystywanym na walorach filatelistycznych.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Maciej Jędrysik
ilość znaczków:1
wartość:2,10 zł
nakład:400.000 sztuk każdego
technika druku:offsetowa
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 sztuk znaczków
data obiegu:9 października 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij