Rok Polski w Izraelu
2009.04.21. 09:27
Od 9 kwietnia 2008 r. trwa w Izraelu Rok Polski - wielkie wydarzenie kulturalne i naukowe, ukazujące dorobek Polski, kraju drogiego sercom wielu Żydów.
Rok Polski w Izraelu
Bogaty program obchodów, obejmujący m.in. projekcje filmów, występy znanych polskich i izraelskich artystów, seminaria, warsztaty oraz konferencje naukowe, jest koordynowany przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie i Instytut Polski w Tel Awiwie. Końcowym akordem obchodów jest wspólna emisja znaczka pocztowego, upamiętniająca postać Berka Joselewicza - bohatera polskich zrywów narodowościowych.
Berek Joselewicz i jego następcy
Berek Joselewicz urodził się w 1764 r. w Kretyndze, na Litwie. Zajmował się handlem końmi. Po wybuchu powstania kościuszkowskiego w 1794 r. wraz z Józefem Aronowiczem napisał w języku jidysz odezwę do Żydów polskich, wzywającą ich do walki. Z około pięciuset ochotników zorganizował regiment kawalerii. Na jego prośbę Naczelnik Tadeusz Kościuszko zapewnił żołnierzom pochodzenia żydowskiego przestrzeganie religijnych obyczajów, w tym noszenie bród i spożywanie koszernego jedzenia oraz przestrzeganie szabatu, jeśli okoliczności na to pozwolą. Podczas obrony warszawskiej Pragi szwadron Berka Joselewicza został rozbity - niewielu żołnierzy ocalało. Jednym z nich był dowódca oddziału. Po upadku powstania Berek Joselewicz wyemigrował do Włoch, gdzie jako "pułkownik, Rotmistrz Kawalerii Polskiej", zgłosił się do Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Brał udział w wielu bitwach w kampanii napoleońskiej (m.in. pod Hohenlinden i Austerlitz). Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego w 1807 r. pozostał w armii jako dowódca szwadronu w 5. Pułku Strzelców Konnych. W 1808 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari, wcześniej zaś francuskim Orderem Legii Honorowej. Zginął w czasie walk pod Kockiem w 1809 r. Tradycje patriotycznej walki o wolność Polski kontynuował syn Berka Joselewicza, Józef Berkowicz (1789-1846) i jego wnuk Leon. Józef Berkowicz bił wroga najpierw u boku ojca w armii Księstwa Warszawskiego. Walczył z Austriakami m.in. pod Kockiem, a po śmierci Berka Joselewicza brał udział w wojnie Napoleona z Rosją w 1812 r. Wielokrotnie ranny, odznaczył się męstwem w boju. Podobnie jak ojciec, został odznaczony Orderem Legii Honorowej (ze Złotym Krzyżem). Następnie wraz z synem Leonem walczył w powstaniu listopadowym. Po jego upadku udał się na emigrację najpierw do Francji, a potem do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł.
Sława Berka...
Berek Joselewicz okrył się wielką sławą. Przykład jego poświęcenia się sprawie odzyskania wolności kraju, w którym jego rodzina żyła od pokoleń i który uważał za swoją Ojczyznę, był najlepszą zachętą dla innych Żydów polskich w następnych latach. W walkach narodowowyzwoleńczych brało udział wielu patriotów polskich żydowskiego pochodzenia. Nie chcieli oni biernie przyglądać się nękającym ziemie polskie wojennym zawieruchom. Wstępowali więc do wojska, gdzie odznaczali się walecznością i bojowym męstwem. Potomkowie Berka Joselewicza walczyli na wszystkich frontach I i II wojny światowej. Nie zabrakło ich m.in. ani w Armii generała Władysława Andersa, ani w I Armii Wojska Polskiego, ani w polskim podziemiu. Nikt bowiem bardziej od Polaków i Żydów nie rozumiał, co to znaczy śnić o wolnej Ojczyźnie i za nią oddać życie.
Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC
Poczta Polska wraz z Poczta Izraelską wprowadzają do obiegu znaczek pocztowy w bloku dla upamiętnienia Roku Polskiego w Izraelu i podkreślenia przyjacielskich stosunków między obu krajami. Na znaczku znajduje się portret Berka Joselewicza na koniu, w stroju dowódcy, na czele sformowanego oddziału w bitwie pod Kockiem. Autorem obrazu namalowanego w 1893 r. jest wybitny malarz polski Juliusz Kossak. Na kopercie FDC znajduje się notka biograficzna Berka Joselewicza. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Warto przypomnieć, że jest to druga wspólna emisja obydwu administracji pocztowych. W 1993 r. wydany został znaczek pocztowy z przywieszką i kartka okolicznościowa dla upamiętnienia 50. rocznicy powstania Żydów w warszawskim getcie.
Ciekawostka
O bohaterskim Berku Joselewiczu krążył wierszyk:
"Był raz Berek, dzielny Żyd,
Człek poczciwy, wojak prawy,
Nie kwaterką, ni szulerką,
lecz się krwią dorobił sławy".
autorka projektu: | Marzanna Dąbrowska |
ilość znaczków: | 1 |
wartość: | 3 zł |
nakład: | 400.000 szt. |
technika druku: | offsetowa |
format znaczka: | 39,5 x 31,25 mm |
format bloku: | 90 x 70 mm |
papier: | fluorescencyjny |
data obiegu: | 22 kwietnia 2009 r. |
źródło: Poczta Polska
Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.