Ssaki Bałtyku
2009.08.12. 17:20, aktualizacja 2009.08.12. 19:03
Wszystkie zamieszkujące Bałtyk ssaki objęte są ochroną. Są to trzy gatunki fok oraz morświn - jedyny bałtycki waleń.
Jeszcze w początkach XX wieku żyło ich w morzu bardzo dużo, ale ponieważ żywią się one głównie rybami, więc uznano je za szkodniki. Za ich zabijanie wypłacano nagrody. Doprowadziło to szybko do niemal całkowitego wytępienia bałtyckich fok i waleni. Od niespełna 20 lat trwają próby odbudowy populacji tych zwierząt. Obecnie głównym zagrożeniem czyhającym na nie są sieci rybackie, w które się wplątują. Uwięzione duszą się, nie mogąc wypłynąć, aby nabrać powietrza. Drugim zagrożeniem jest zanieczyszczenie środowiska, które powoduje choroby i problemy z rozmnażaniem. Trzecim ważnym czynnikiem jest rozwój turystyki i rybołówstwa. Brak spokoju i hałas płoszą zwierzęta z ich siedlisk, nie dając im odpocząć, co często doprowadza zwierzęta do wycieńczenia. Dlatego nie wolno przeszkadzać w wypoczynku zauważonej na brzegu foce. Warto natomiast przekazać informację o takim spotkaniu do fokarium.
Helskie fokarium - jest to placówka Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, założona w 1999 r. Głównym zadaniem tego ośrodka jest odbudowa kolonii foki szarej w rejonie południowego Bałtyku. Foki, które potrzebują opieki lub zostały wychowane w fokarium, wracają do naturalnego środowiska, pozostając cennym źródłem informacji o gatunku, jego migracjach czy stanie zdrowia. Fokarium prowadzi też działalność edukacyjną i popularyzuje wiedzę o ssakach zamieszkujących Bałtyk.
Nowe znaczki i koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC)
Na okres letni, kiedy wielu rodaków wypoczywa nad morzem lub choćby wspomina spacery po plaży, Poczta Polska przygotowała serię znaczków prezentujących mieszkańców Bałtyku, o których istnieniu często nie pamiętamy lub nie wiemy. Na czterech znaczkach w jednej scenerii wybrzeża przedstawione są: morświn, foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Znaczkom towarzyszy koperta FDC oraz okolicznościowy datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Hel 1. Inauguracja znaczków odbyła się w helskim fokarium.
morświn (Phocaena phocaena) - chociaż morświn ma własny pomnik w Gdyni, to wcale nie każde dziecko wie, że w Morzu Bałtyckim mieszka krewniak delfina. Niestety zagrożony jest wyginięciem. Wiedza o nim jest znikoma z powodu małej liczebności (szacunkowo ok. 1000 osobników). Waży ok. 45-70 kg przy długości ciała ok. 1,5-1,7 m. Spotykany w rejonie Zatoki Gdańskiej i Puckiej.
Na znaczku z morświnem widać wynurzoną górną część jego ciała z otworem nosowym oraz charakterystyczną trójkątną płetwę grzbietową.
foka szara (Halichoerus grypus) - największa z bałtyckich fok, długości do 2,5 m. Waga samców może przekroczyć nawet 300 kg. Małe po urodzeniu pokryte są białym futrem. Kiedyś bardzo liczne, teraz rzadko spotykane, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej.
foka pospolita (Phoca vitulina) - zwana psem morskim. Wbrew nazwie jest to najmniej liczny gatunek fok bałtyckich. Żyje w koloniach, bardzo szybko pływa, nurkuje na głębokość do 150 m. Długość ciała ok. 1,5- 2 m, waga do ok. 100-180 kg. Młode od razu po urodzeniu mają "dorosłe" umaszczenie.
foka obrączkowana (Phoca hispida) - nerpa. Jej nazwa pochodzi od pierścieniowatych jasnych plam na grzbiecie. Jest to najmniejsza z bałtyckich fok o długości 105-170 cm i wadze 45-140 kg. Żyje raczej samotnie.
Filatelistyka
W 1998 r. Poczta Polska wydała serię 6 znaczków oraz bloczek pod tytułem "Ochrona Bałtyku". Oprócz foki szarej i morświna na znaczkach znalazło się wówczas kilka gatunków ryb zamieszkujących nasze morze.
autorka projektu: | Agata Tobolczyk |
ilość znaczków: | 4 |
wartość: | 2 x 1,55 zł. 2 x 1,95 |
nakład: | po 540.000 sztuk każdego |
technika druku: | offsetowa |
format znaczka: | 31,25 x 43 mm |
papier: | fluorescencyjny |
arkusze sprzedażne: | po 12 szt. znaczków |
data obiegu: | 31 lipca 2009 r. |
źródło: Poczta Polska
Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.