W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet Polska 2009

2009.09.24. 16:59, aktualizacja 2009.11.12. 20:44

Poczta Polska towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom sportowym w Polsce, w które obfituje bieżący rok, dlatego też wydany został m.in. znaczek z okazji XXVI Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Kobiet.

Mistrzostwa te rozgrywane były w Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy oraz we Wrocławiu w dniach od 25 września do 4 października. Brało w nich udział 16 najlepszych reprezentacji europejskich. Złoty medal, podobnie jak 2 lata temu, zdobyły Włoszki pokonując Holandię 3:0. Polscy kibice mieli powody do radości, ponieważ III miejsce zajęła nasza reprezentacja.

Siatkówka

Popularna gra zwana siatkówką pochodzi z USA. W 1895 r. jej zasady stworzył nauczyciel wychowania fizycznego w YMCA, William G. Morgan. Przez lata reguły gry ewoluowały i nadal podlegają zmianom zatwierdzanym przez FIVB (Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej), wszystko po to, aby uczynić rywalizację jeszcze bardziej dynamiczną i atrakcyjną dla publiczności. Początkowo, gdy punkty zdobywano jedynie przy własnym serwisie, siatkarskie maratony trwały nawet 4 godziny. Obecnie każda akcja kończy się punktem, dzięki czemu mecz zazwyczaj mieści się w 2 godzinach. Grają dwa sześcioosobowe zespoły do momentu gdy jeden wygra 3 sety*. Drużyna może odbić piłkę do 3 razy przed przebiciem jej na stronę przeciwnika. W 1998 r. wprowadzono zawodnika zwanego libero, któremu wolno grać wyłącznie w obronie. Inni zawodnicy przechodzą rotacyjnie przez pozycje rozgrywającego, atakującego, przyjmującego i środkowego. Siatkarskie Mistrzostwa Europy kobiet po raz pierwszy zorganizowano w 1949 r. Od 1964 r. siatkówka jest dyscypliną olimpijską.

Piłka siatkowa w Polsce

W Polsce siatkówka pojawiła się w latach 20. XX w. Pierwszym organem zrzeszającym miłośników piłki siatkowej, ale też m.in. szczypiorniaka i palanta, był utworzony w 1925 r. Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych. W 1957 r. powstał Polski Związek Piłki Siatkowej. Nasze zawodniczki wielokrotnie odnosiły sukcesy w międzynarodowych zawodach, szczególnie w latach 50. i 60. W ostatnich latach polska siatkówka znów święci triumfy. Radością i dumą napawały złote medale zdobyte podczas Mistrzostw Europy w latach 2003 i 2005, dzięki którym siatkarki zyskały miano "złotek". W tym roku kibice mogą świętować podwójny sukces: złoty medal drużyny męskiej na ME w Turcji oraz brązowy drużyny kobiet w Polsce.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Znaczek oraz koperta FDC upamiętniające ME Kobiet w Piłce Siatkowej zawierają grafikę przedstawiającą dynamikę ruchu siatkarek. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Łódź 1.

Ciekawostka

Siatkówka plażowa to młodsza siostra tradycyjnej piłki siatkowej. Również i ona jest dyscypliną olimpijską (od 1996 r.), ma jednak nieco inne zasady, a drużyna składa się tylko z dwóch zawodników, mimo to obie dyscypliny podlegają tym samym organizacjom sportowym.

*set - zdobycie minimum 25 punktów przy różnicy co najmniej 2 punktów.







Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Łukasz Walendziuk
ilość znaczków:1
wartość:3,00 zł
nakład:900.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 12 znaczków
data obiegu:25 września 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij