Pierwszy polski znaczek pocztowy na Zamku Królewskim - wystawa kolekcji Zbigniewa Mikulskiego
2010.06.23. 16:54
Unikatowy niekasowany sześcioblok polskiego znaczka z 1860 roku, rzadkie polskie całostki Poczty Miejskiej w Warszawie z nadrukowanym znakiem opłaty z II połowy XIX wieku i rosyjskie nieząbkowane znaczki używane na terenie Królestwa Polskiego, a także korespondencja Poczty Królewskiej z XVIII wieku i listy dowódców Legionów Polskich we Włoszech - te i wiele innych walorów filatelistycznych ze zbiorów Zbigniewa Mikulskiego z St. Gallen w Szwajcarii będzie można zobaczyć od 26 czerwca do 10 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zbiory Zbigniewa Mikulskiego są największą i najcenniejszą na świecie kolekcją polskich walorów filatelistycznych z XVIII i XIX wieku. Okazją do pokazania ich szerszej publiczności jest tegoroczna, 150. rocznica wprowadzenia do obiegu pierwszego polskiego znaczka pocztowego.
Ponad 1500 obiektów kolekcji - znaczki pocztowe, całostki i stemple podzielono na działy poświęcone przede wszystkim polskim walorom stosowanym na terenie Królestwa Polskiego. Osobny dział stanowią zbiory związane z historią poczty na terenie Polski począwszy od 1770 r. oraz zbiory historyczno-filatelistyczne z lat 1807-13, dotyczące korespondencji polskich oficerów w służbie Napoleona. Na wystawie nie zabraknie szczególnego jubilata "Polski nr 1" - pierwszego polskiego znaczka pocztowego i dwóch całostek, wprowadzonych do obiegu 1 stycznia 1860 roku przez autonomiczne władze Królestwa Polskiego.
Z okazji wystawy i roku jubileuszowego znaczka, Poczta Polska wydaje również specjalny katalog. Przypomnijmy, że Poczta Polska 2010 rok powitała wydaniem okolicznościowego znaczka w bloku "Polska 1", który cieszy się dużym zainteresowaniem.
Wystawa zbiorów Zbigniewa Mikulskiego została zorganizowana przy współpracy z Pocztą Polską S.A. i Zamkiem Królewskim w Warszawie, pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Pana Bénédicta de Cerjat, Ambasadora Szwajcarii w Polsce, Pana Cezarego Grabarczyka, Ministra Infrastruktury i Pana Andrzeja Polakowskiego, Prezesa Zarządu Poczty Polskiej S.A.
źródło: Poczta Polska, inf. pr.
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.
Zobacz również
Biuletyn Filatelistyczny Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku