Okolicznościowe nalepki polecenia A.D. 2012
2012.04.01. 20:10
W ostatnich latach rozwój technologii pocztowej wymusił zmianę postaci nalepek polecenia. Niejako "ofiarami" tych zmian stały się okolicznościowe nalepki polecenia.
Do 2005 roku nalepka polecenia składała się z dużej czerwonej litery "R", nazwy urzędu pocztowego, jego kodu pocztowego oraz kolejnego numeru przesyłki. Nalepki okolicznościowe uzupełnione były o hasło, a często również o okolicznościowy rysunek. Na przestrzeni lat rozmiary i układ nalepek się zmieniał, ale ich zawartość była podobna.
Od kwietnia 2006 roku do końca 2011 roku Poczta Polska stosowała nalepki polecenia, na których nie były już drukowane dane urzędu pocztowego, natomiast pojawił się znacznie dłuższy - bo 20-cyfrowy numer przesyłki (dla nalepek krajowych). W okresie tym nie były już stosowane typowe nalepki okolicznościowe, a zamiast nich pojawiły się zawierające okolicznościowe hasło i rysunek podlepki, które naklejano na przesyłkę, a dopiero na nich przyklejana była zwykła "erka" z kodem kreskowym.
Od 1 stycznia bieżącego roku stosowane są nowe nalepki polecenia z kodem kreskowym, zawierające 3 kupony do odklejania. Nie zmieniły się natomiast nalepki polecenia w obrocie zagranicznym. W związku z tym w bieżącym roku możemy się spotkać z dwoma postaciami okolicznościowych nalepek polecenia:
Przykładem tej pierwszej jest nalepka, jaka będzie stosowana na potrzeby Międzynarodowej Poczty Samolotowej z okazji X rocznicy ofiarowania przez Ojca Świętego Jana Pawła II Relikwii Świętego Krzyża Archidiecezji Warmińskiej od dnia 29 kwietnia.
Nalepki krajowe z okolicznościowym dodrukiem dopiero zaczynają się pojawiać - na razie znana jest jedna taka nalepka, stosowana od1 marca 2012 r. w Urzędzie Pocztowym Mikstat (63-510). Na nalepce tej za pomocą ręcznego stempla w kolorze niebieskim umieszczono nadruk "V rocznica ustanowienia Świętego Rocha Patronem Miasta Mikstat".
Czy pojawią się kolejne takie nalepki i czy będą one wykonywane maszynowo - tego na razie nie wiadomo, natomiast z całą pewnością można stwierdzić, że duża powierzchnia lewego marginesu pozwala na umieszczanie na nim okolicznościowych nadruków.
Marek Jedziniak
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.