Jarocin - wydawnictwa pocztowo - filatelistyczne
2012.12.04. 14:38
Zbieg dwóch wydarzeń o lokalnym zasięgu sprawił, że przełom listopada i grudnia 2012 roku zaowocował w Jarocinie wzmożoną aktywnością filatelistów.
W dniu 30.11 przypadła piąta rocznica nadania imienia Jana Pawła II carillonowi. Ten niezwykły instrument został zbudowany na wieży kościoła p.w. św. Marcina. Składa się on z kilku różnej wielkości dzwonów. Od końca 2007 roku, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, parę razy na dobę wygrywane są melodie pieśni religijnych. Carillon ufundowano i zainstalowano na świątyni, aby w ten sposób uczcić jubileusz 750-lecia lokacji miasta. Od tego czasu, ludzie znajdujący się na jarocińskim rynku, mogą posłuchać "minikoncertów" muzyki sakralnej. Koło Polskiego Związku Filatelistów w Jarocinie postanowiło przypomnieć, że carillon służy mieszkańcom i turystom już od 5 lat. Z tej okazji zainicjowano wydanie przez Pocztę Polską kartki korespondencyjnej. Na druku w części ilustracyjnej zamieszczono fotografię tablicy z listą fundatorów dzwonów. Dodatkowo na kartce pocztowej znalazło się zdjęcie przedstawiające elewację kościoła od strony Rynku. Całość wzbogacono herbem miasta wraz z informacją o podstawie i dacie wydania "beznominałówki". Nakład 1.000 sztuk. Emisji towarzyszył okolicznościowy datownik ze stałą datą. W części graficznej stempla znalazł się stylizowany dzwon z napisem Carillon im. Jana Pawła II. Obok hasło: "V rocznica inauguracji i nadania imienia". Pierwszego dnia sprzedaży kartki pocztowej i stosowania kasownika w gościnnych murach Ratusza od godziny 14:00 do 16:00 czynne było stoisko pocztowe. Jego uruchomienie poprzedziła dobrze przeprowadzona akcja informacyjna. Notatki o tym wydarzeniu znalazły się w lokalnej prasie oraz na stronach internetowych. Wydrukowano także plakaty, które zostały wywieszone w wybranych punktach miasta. Już tradycyjnie, taka forma promocji filatelistyki, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Jarocina. Opisywany sposób nabycia walorów ma bowiem wiele zalet. W komfortowych warunkach, bez tłoku znanego z pocztowych sal sprzedaży, można było uzyskać profesjonalną poradę jak przygotować i ostemplować okolicznościową korespondentkę. Swoją wiedzą służyły doświadczone pracownice miejscowej placówki pocztowej. Zapewniono odpowiedni zapas znaczków odpowiadających tematowi emisji. Panie oferowały również pośrednictwo w oddaniu całości do obiegu, tak aby szybko trafiły do adresata. Cennych wskazówek udzielał także Jerzy Kwiatkowski, prezes Koła PZF w Jarocinie. Zwracał uwagę na właściwe wysuszenie tuszu, szczególnie tym osobom, które się bardzo spieszyły. Opisane wydawnictwa filatelistyczne będą do nabycia również w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Jarocinie przy Al. Niepodległości 13 do wyczerpania nakładu, a kasownik stosowano do 27 grudnia 2012 roku. Projektantem korespondentki i stempla okolicznościowego, obok wspomnianego Jerzego Kwiatkowskiego, jest Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
Następnego dnia tj. 1 grudnia 2012 roku Zarząd Koła PZF w Witaszycach przygotował podobną imprezę. Już w kwietniu wspólnie z pracownikami Muzeum Regionalnego oraz przy znaczącej pomocy Urzędu Miejskiego w Jarocinie zainicjowano wydanie walorów pocztowych upamiętniających postać ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego. Był to doskonały sposób, aby aktywnie włączyć się w cały ciąg wydarzeń odbywających się w roku, któremu patronuje ta znamienita postać. Kulminacja obchodów przypadła właśnie w pierwszą sobotę grudnia 2012 roku. Tego dnia wspominaliśmy bowiem 110.rocznicę święceń kapłańskich ks. Niedźwiedzińskiego. Miedzy innymi ten fakt został upamiętniony emisją specjalnej kartki pocztowej bez znaku opłaty. Nakład - dodruk 1.000 szt. Pierwszy (wyczerpany tej samej wielkości) wprowadzony do sprzedaży w kwietniu br., gdy mijało 95 lat od objęcia parafii przez "naszego kapłana". Na kartce pocztowej w części ilustracyjnej zamieszczono reprodukcję fotografii z autografem duchownego. W tle zarys kościoła p.w. św. Marcina w Jarocinie, gdzie ksiądz sprawował posługę. Całość dopełnia herb miasta oraz informacje o obchodzonym jubileuszu. Dodatkowo Poczta Polska przygotowała okolicznościowy datownik ze stałą datą i wizerunkiem proboszcza. Na nim hasło: Rok 2012 rokiem ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego 110. rocznica święceń kapłańskich. Celem możliwie szerokiej promocji wydawnictw, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ratuszu w godzinach od 9:30 do 12:00 czynne było stoisko pocztowe. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ w podcieniach swojej siedziby Muzeum Regionalne zorganizowało plenerową wystawę przypominającą postać ks. Niedźwiedzińskiego. Podobnie jak dzień wcześniej pracownice lokalnej poczty służyły fachową pomocą. Dzięki temu każdy mógł właściwie ofrankować i ostemplować "beznominałówkę". Do dyspozycji były znaczki z motywami religijnymi. Osoby, które w pierwszym dniu sprzedaży walorów dotarły na Rynek miały szansę zaopatrzyć się w pamiątkowe wydawnictwa. Jednocześnie zachęcano ludzi, odwiedzających czytelnię, do wysyłania na korespondentkach pozdrowień z Jarocina. Taka przesyłka, ze specjalnym kasownikiem, sprawi zapewne radość każdemu adresatowi o kolekcjonerskim zacięciu. Omawiane wydawnictwa można nabyć w Urzędzie Pocztowym Jarocin 1. Sprzedaż prowadzona do wyczerpania nakładu, a stempel okolicznościowy stosowany do 28 grudnia 2012 roku. Projektantem kasownika jest Marcin Pietras, zaś korespondentki Tomasz Gąsłowski, prezes Koła PZF w Witaszycach.
Tomasz Gąsłowski
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.