W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Nowy rok - nowa Poczta Polska

2012.12.21. 12:40

Od 1 stycznia 2013 r. następuje całkowita liberalizacja rynku pocztowego w Polsce. Oznacza to m.in. możliwość przewożenia bez żadnych ograniczeń listów o masie do 50g. Znikną więc znane z przesyłek alternatywnych operatorów blaszki, notesiki czy innego rodzaju obciążenia powodujące, że masa listu przekraczała 50g i tym samym omijane było obowiązujące do końca tego roku ograniczenie.

Poczta Polska S. A. w latach 2013 - 2015 pełnić będzie rolę tzw. operatora wyznaczonego, tj. będzie miała obowiązek zapewnienia świadczenia usług powszechnych na terenie całego kraju. Z uwagi na to, że świadczenie takich usług na obszarach poza większymi miejscowościami jest deficytowe, poczta będzie miała prawo korzystać z tzw. funduszu kompensacyjnego.

Poczta Polska S. A. zapowiada "nowe wejście" na rynek, przede wszystkim z nowymi usługami, wykorzystującymi głównie elektroniczne kanały komunikacji w miejsce papierowych dokumentów. Przykładem tego ma być awizo doręczane w formie SMSa. Klienci indywidualni będą mogli również w przyszłym roku skorzystać z usługi elektronicznej kartki pocztowej, czyli kartki zamawianej przez Internet, drukowanej przez pocztę i doręczanej w formie papierowej, czy z usługi e-znaczka.

Zmiany obejmą też placówki pocztowe - mają się pojawić samoobsługowe punkty czynne 24 godziny na dobę. Poczta planuje do końca 2013 roku uruchomić aż 50 tysięcy tego typu placówek. Dzięki temu powinna poprawić się dostępność usług i jakość obsługi klienta, co - miejmy nadzieję - przełoży się na zmniejszenie kolejek.

Nowy rok to również nowy cennik. Najważniejszą zmianą jest uproszczenie tabel opłat za krajowe przesyłki listowe. Od 1 stycznia obowiązywać będą tylko trzy kategorie wagowe: do 350g, powyżej 350g do 1000g i powyżej 1000g do 2000g. W pierwszej kategorii wagowej listy ekonomiczne w gabarycie A (czyli najczęściej wysyłane przesyłki) będą kosztowały 1,60zł. Dla listów o masie do 50g oznacza to podwyżkę o 5gr, ale dla listów o masach powyżej 50g do 350g cena spada z 1,70zł dla przesyłek do 100g i z 1,90zł dla przesyłek do 350g. Podobna zmiana będzie miała miejsce dla przesyłek priorytetowych w gabarycie A - listy do 350g będą kosztowały 2,35zł. Do tej pory opłata w kategorii do 50g wynosiła 1,95zł - tu podwyżka jest zatem nieco większa niż dla listów ekonomicznych, a dla cięższych listów opłata zostaje obniżona z 3,00zł w odniesieniu do listów do 100g i z 3,50zł - listy do 350g.

Według nieoficjalnych danych (szczegółowe cenniki jeszcze nie zostały oficjalnie udostępnione przez Pocztę Polską S. A.) na tym kończą się dobre informacje. Ceny przesyłek krajowych w gabarycie B mają bowiem być znacznie wyższe niż obecnie. Podwyżka będzie szczególnie dotkliwa dla przesyłek w gabarycie B o masie do 50g - opłaty za przesyłki ekonomiczne i priorytetowe mają w tym przypadku wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Drożeją również przesyłki zagraniczne. Tu zniknąć ma podział na strefy terytorialne, co oznacza, że podwyżka cen będzie szczególnie widoczna dla listów wysyłanych do adresatów w Europie. Opłaty w cenniku zagranicznym będą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent wyższe niż obecnie.

Nowy cennik pokazuje, że Poczta Polska stara się utrzymać w miarę niskie ceny w obszarze usług o charakterze powszechnym, natomiast w przypadku pozostałych usług następuje dość znaczna podwyżka cen.

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij