Harcerska Poczta Piesza w 100.rocznicę Pierwszej Zbiórki Skautów w Jarocinie
2013.04.29. 18:45
W dniach 26-28 kwietnia 2013 r. byliśmy świadkami uroczystych obchodów 100-lecia harcerstwa w Jarocinie. Jubileusz upamiętnia utworzenie 1.Drużyny Skautowej im. Władysława Jagiełły.
Pomysłodawcą i inicjatorem tej formy pracy z młodzieżą był Kazimierz Szadkowski. To w jego domu, mieszczącym się obecnie przy ul. Wrocławskiej, 3.maja 1913 roku odbyła się pierwsza zbiórka jarocińskich skautów. Drużynowym wybrano wówczas Wiktora Szkudlińskiego, natomiast instruktorami zostali Kazimierz Szadkowski i Marian Przybylski. Z oczywistych względów początkowy okres działalności przybierał formy konspiracyjne. Skauci spotykali się w mieszkaniach prywatnych. Ich celem było rozbudzanie świadomości narodowej oraz wychowanie w duchu patriotyzmu. Pogłębiali swą wiedzę z zakresu teorii skautingu oraz zagadnienia związane z historią i językiem polskim. Duży nacisk kładziono na rozwój kultury fizycznej. Organizowano również ćwiczenia kondycyjne. W okolicznych lasach miało też miejsce szkolenie w zakresie musztry, terenoznawstwa oraz pionierki czy samarytanki. Urządzano wycieczki krajoznawcze, obozy i podchody. Skauci mieli własny sprzęt biwakowy i umundurowanie, na które składały się: bluza, spodnie zwane bryczesami, długie pończochy, sznurowane buty, kapelusz oraz skórzany pas. Na kołnierzu noszono czerwone patki z białą obwódką, pośrodku których wyhaftowana była litera "J" oraz cyfra (w rzymskim zapisie) "I", co oznaczało "Jagiełły I". Tyle wiemy o narodzinach harcerstwa w Jarocinie.
Głównym miejscem, gdzie podczas trzydniowych uroczystości zaprezentowali się druhny i druhowie oraz ich goście był miejski rynek i park. Wśród wielu osób, organizacji i instytucji, które podjęły działania tak, aby ten niezwykły jubileusz miał odpowiednią oprawę znaleźli się też filateliści. To właśnie z inicjatywy hobbystów skupionych w Kole Polskiego Związku Filatelistów w Witaszycach narodził się pomysł zorganizowania "Harcerskiej poczty pieszej". Dzięki wsparciu Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz w porozumieniu z lokalnymi władzami ZHP, przygotowano regulamin tej okolicznościowej poczty. Całość została zaakceptowana przez Pocztę Polską.
Z okazji jubileuszu stosowano okolicznościowy datownik z hasłem: 100 LAT HARCERSTWA W JAROCINIE INAUGURACJA OBCHODÓW 26.04.2013 r. Jarocin Poznański 1. W części graficznej stempla umieszczono postać harcerza oraz rysunek miejscowego ratusza. Tego dnia w obiegu pocztowym była również, tematycznie związana z uroczystościami, kartka pocztowa bez znaku opłaty. W części przeznaczonej na ilustrację umieszczono fotografię pamiątkowej tablicy, odsłoniętej w 81.rocznicę pierwszej zbiórki skautów jarocińskich. Tablica ta znajduje się na jednym z budynków przy ul. Wrocławskiej. Całość korespondentki uzupełniał tekst oraz daty informujące o emisji. 26 kwietnia 2013 roku w obozie harcerskim, usytuowanym w miejskim parku, za Pałacem Radolińskich już od godziny 15:00 zostało utworzone stoisko pocztowe. Oferowano na nim pamiątkowe walory związane z jubileuszem jarocińskiego skautingu. Pocztowcy, zgodnie z obietnicą, przygotowali odpowiedni zapas tematycznych znaczków do ofrankowania korespondencji. Były to pozostające w obiegu: Fi 4162 - "Europa 100 lat skautingu" z 2007 roku oraz Fi 4340 "100 lat harcerstwa polskiego" z 2010 r. Każdy chętny, który przyszedł na zamienioną na obóz harcerski polanę mógł wysłać tradycyjne pozdrowienia do swoich bliskich. Wystarczyło, odnaleźć namiot, w którym do godziny 17:20 pracowali urzędnicy, by samemu, w ten sposób włączyć się w uroczyste obchody. Taka forma promocji jarocińskich jubileuszy od lat cieszy się zainteresowaniem tak mieszkańców jak i gości odwiedzających miejscowość. Filatelistów cieszyła szczególnie obecność młodzieży w tym i tej w harcerskich mundurach. Po zakupie kartki i odpowiednim jej opłaceniu oraz poprawnym zaadresowaniu przesyłki można było złożyć na miejscu celem przeniesienia "Harcerską pocztą pieszą". Do udziału w poczcie zostały dopuszczone również inne przesyłki w tym listy polecone priorytetowe i ekonomiczne. Ich adresatem mogła być osoba zamieszkała tak w kraju jak i za granicą.
Pocztowcy zaopatrzyli tak przygotowany walor w okolicznościowy datownik -100 lat Harcerstwa w Jarocinie. Po zakończeniu pracy stoiska, wytypowany listonosz w towarzystwie dwóch harcerek przeszedł z korespondencją do Urzędu Pocztowego przy Al. Niepodległości 13 w Jarocinie. Tam wszystkie przesyłki złożono do dalszego opracowania i ekspedycji. Kartki i koperty zostały ostemplowane pieczątką dodatkową o treści: Przeniesiono "Harcerską Pocztą Pieszą" w dniu 26.04.2013 r. na trasie Plac przy Pałacu Radolińskich w Jarocinie - Urząd Pocztowy Jarocin Poznański 1. Użyto tuszu w kolorze fioletowym. Ponadto na kartkach i kopertach znalazł się odcisk datownika eksploatacyjnego, który potwierdził przebieg pocztowy. Następnie, zgodnie z regulaminem pocztowym przesyłki trafiły do adresatów.
Zgodnie z przepisami pocztowymi okolicznościowy datownik będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Jarocin Poznański 1przez kolejnych 28 dni licząc od 26.04.2013 roku. "Harcerskie" kartki pocztowe będą sprzedawane do wyczerpania zapasów. Spóźnialscy nie zdobędą natomiast odcisku "fioletowej pieczątki dodatkowej", którą pocztowcy użytkowali tylko 26.04.2013 roku.
Tomasz Gąsłowski
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.