W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki
cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej.
Więcej informacji...
Wyłącz ten komunikat
Karty pocztowe - Świętokrzyskie
2013.06.17. 09:02
Poczta Polska, OR w Kielcach, wydała kolejne karty beznominałowe:
- Na wniosek Towarzystwa Miłośników Muzyki im. F. Chopina - kartkę przedstawiającą pomnik Patrona, stojący przy ul. Staszica, przy wejściu do parku miejskiego. Pomnik odsłonięto w październiku 2010 r., a przedsięwzięcie sfinansowali członkowie z dobrowolnych wpłat, Urząd Marszałkowski oraz "Społem". Autorem popiersia jest art. rzeźbiarz Sławomir Micek, a pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia - Zofia Zamojska-Pabich, założycielka i prezes Towarzystwa od 1999 r. Na reprodukowanej kartce odbito dodatkowy stempel okolicznościowy, prezentujący fronton Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, gdzie mieści się siedziba Towarzystwa. Projekt stempla i kartki - Adam Kowalewski - artysta plastyk oraz miłośnik i znawca muzyki poważnej i jazzowej.
- Na wniosek Świętokrzyskiego Związku Badmintona - kartkę, honorującą 35-lecie Polskiego Związku Badmintona, założonego w 1977 roku w Głubczycach. Przez 30 lat klub Technik Głubczyce niepodzielnie królował w kraju, a jego reprezentanci byli olimpijczykami i zdobywcami ponad 400 medali we wszelkiego rodzaju konkurencjach. Dziś siedziba PZBad mieści sie w Warszawie. Zaś Okręg Świętokrzyski wyrasta powoli na najsilniejszy okręg w Polsce. Okręg liczy 33 lat i jest znakomicie zorganizowany. Datownik na kartce to datownik ze zmienną datą, używany już 12. rok. Stylizowane nań jodły świętokrzyskie składają się z lotek badmintonowych. Datownik zaprojektował Marcin Kot. Kartę - Adam Kowalewski.
- Na wniosek Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego - kartkę przedstawiającą Wincentego Pola, poetę, pisarza i geografa. W. Pol był niezwykle utalentowanym człowiekiem, badaczem i znawcą Tatr i Karpat, wybitnym organizatorem i znakomitym uczonym. Założył pierwszą w Polsce i drugą w Europie (po Berlinie) katedrę geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Instytut Geografii UJK w Kielcach od 5 lat upamiętnia ważne wydarzenia geograficzne uważając, że nie ma "geografii bez poczty i poczty bez geografii".
- Na wniosek Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz p. Ryszarda Januszka - kartkę, promującą IX Międzynarodową Wystawę i Targi Ratownictwa i Techniki Przeciwpożarowej. Impreza od 2001 roku odbywa się na terenie Targów Kielce (ostatnio co 2 lata). Ostatnie 4 wystawy były udokumentowane filatelistycznie EDURA, bo tak się to przedsięwzięcie nazywa, jest w naszej części Europy najważniejszym branżowym wydarzeniem. WOSP ufundował również datownik pocztowy. Wszystko wg projektu Bogdana Przepióry.
Wszystkie wymienione powyżej kartki oraz datowniki (oraz stempel) można uzyskać w stoisku filatelistycznym UP Kielce 1, które ma łączność z zaprzyjaźnionym Kielce 12.
Janusz Łojek - Prezes ZOŚ PZF