Świętokrzyskie nowości
2013.09.02. 14:39
47. Dymarki Świętokrzyskie
Największy rozwój piecowisk na Kielecczyźnie przypada na przełom I i II w. Jednym z głównych klientów świętokrzyskich hutników było imperium rzymskie.
Okres cesarstwa stworzył doskonałe warunki do wymiany handlowej między Rzymem a krajami niezależnymi. Stało się tak, między innymi, dzięki reformie cezara Augusta (69 r. p.n.e. - 14 r. n.e), który ujednolicił system monetarny. Wprowadził nową, złotą monetę tzw. aureus (na datowniku) o wadze ok 8 gram, której wartość równała się 25 srebrnym denarom po ok. 4 gramy.
Takimi monetami płacono za różne towary na naszych ziemiach. Zaświadcza o tym składający się ze 147 denarów "skarb" z Połańca (powiat staszowski, woj. świętokrzyskie), odkryty w 1968 roku i znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.
Aureus na datowniku zaliczany jest do tzw. typu C-M. Na monecie widnieje napis DIVIF PATER PATRIAE CAESAR AUGUSTUS co znaczy CEZAR AUGUST OJCIEC - OJCZYZNY.
Oprócz datownika wydane zostały kartki beznominałowe.
XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
Z okazji Salonu wydane zostały kartki beznominałowe, znaczek z personalizowaną przywieszką, stosowany będzie również datownik okolicznościowy.
źródło: PZF O. Świętokrzyski
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.