Okręgowa Wystawa Filatelistyczna "Łódź 590"
2013.10.07. 09:47
W tym roku przypada 590 rocznica nadania praw miejskich Łodzi. Król Władysław Jagiełło lokował miasto w dniu św. Marty 29 lipca 1423 roku, w Przedborzu. Z tej okazji Polski Związek Filatelistów Zarząd Okręgu w Łodzi wraz z Muzeum Miasta Łodzi, Pocztą Polską S.A. i Partnerem wystawy - Firmą Dalkia Łódź organizuje Okręgową Wystawę Filatelistyczną "Łódź 590". Patronat Honorowy nad wystawą objęła Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 10 października o godzinie 13.00, natomiast palmares 20 października o godzinie 13.00
Wystawa czynna będzie od 10 do 20 października w Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego) przy ul. Ogrodowej 15, w godzinach pracy Muzeum.
- Poniedziałek w godz. 10.00 - 14.00
- Wtorek w godz. 10.00 - 16.00
- Środa w godz. 14.00 - 18.00
- Czwartek w godz. 10.00 - 16.00
- Piątek nieczynna
- Sobota w godz. 11.00 - 18.00
- Niedziela w godz. 11.00 - 18.00
Atrakcją Wystawy będzie stoisko pocztowe w dniu otwarcia i zamknięcia wystawy, okolicznościowy datownik, kartka, koperta oraz stoisko Ogólnopolskiego Klubu Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "Frankotyp". Pokaz zbiorów Młodzieżowego Koła PZF "Kubuś". Serdecznie zapraszamy.
Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt eksponatów zarówno dorosłych filatelistów jak i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Z eksponatów związanych bezpośrednio z Łodzią wymienić należy wielokrotnie nagradzany zbiór "Historia poczty w Łodzi 1824-1918" oraz "Łódź na znakach pocztowych".
Dwa inne eksponaty wiążą się z przeszłością włókienniczej Łodzi, pokazują produkcję wyrobów włókienniczych oraz wiele szczegółów technologicznych tego przemysłu.
Eksponat "Historia Legionów Polskich (1914-1917) na znaczkach pocztowych" to zbiór, który precyzyjnie łączy filatelistykę z historią Legionów i dążeniem Polski do niepodległości w 1918 r. W innym eksponacie zilustrowano znaczkami wydarzenia II Wojny Światowej oraz okres okupacji kraju. Z zakresu historii poczty pokazano eksponaty, które dotyczą poszczególnych miast, m.in. Tomaszowa Mazowieckiego. Najliczniej reprezentowana jest na wystawie klasa zbiorów tematycznych, gdzie można zobaczyć eksponaty związane ze sportem od czasów starożytnych do współczesności. Pokazane są również mistrzostwa świata w różnych dyscyplinach, np. w piłce nożnej. Tradycyjnie fauna i flora ziem polskich pokazana jest w licznych eksponatach, w tym oryginalne tematy jak np. "rasy koni", czy "sztuka łowiecka z wykorzystaniem sokołów". W tej klasie znajdują się również eksponaty związane z turystyką, np. spływ kajakiem z biegiem Wisły, lub Tatry jako obiekt turystyczny. Jeszcze inne tematy w tej grupie to architektura, transport oraz nauka, w eksponacie "świat matematyki" możemy sprawdzić ile pozostało nam wiadomości ze szkolnej edukacji. W klasie zbiorów tradycyjnych pokazano walory począwszy od pierwszego polskiego znaczka z 1860 r. poprzez okres "nadrukowy" na znaczkach zaborców, do wydań po reformie walutowej W.Grabskiego. Okres powojenny prezentowany jest w specjalizowanym zbiorze "Polska 1944-1952".
Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.
Plakat wystawy
(kliknij aby powiększyć)
Ulotka wystawy
(kliknij aby powiększyć)
Ulotka wystawy
(kliknij aby powiększyć)
Komitet Organizacyjny Wystawy "Łódź 590"
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.