Wystawa Filatelistyczna "Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych i kopertach pierwszego dnia obiegu" Ropczyce, 2 - 31 sierpnia 2014 r.
2014.11.07. 08:00
W pierwszą sobotę Maryjnego miesiąca sierpnia, w przeddzień wymarszu 37 Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki z Rzeszowa na Jasną Górę, 2 sierpnia w Ropczycach w kościele św. Barbary otwarta została Wystawa Filatelistyczna pod nazwą "Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych i kopertach pierwszego dnia obiegu".
Sobotnie popołudnie zgromadziło wielu czciciel Matki Bożej i sympatyków filatelistyki. Wyjątkowym gościem był Jego Ekscelencja ks. biskup Kazimierz Górny - pierwszy Biskup Rzeszowski, obecnie biskup-senior. Przybyli przedstawiciele duchowieństwa, a także reprezentanci władz państwowych i samorządowych.
Wszystkich zebranych przywitał ks. Leopold Kordas - gospodarz miejsca i proboszcz parafii św. Barbary w Ropczycach, która objęła patronat nad wystawą.
Pierwsze ciekawe przedłożenie wygłosił ks. dr Marek Dyło - pasjonat filatelistyki, który przybliżył zebranym kolekcjonerskie zagadnienia i zachęcił do zbierania znaczków. Następnie ks. dr Stanisław Mazur - dziekan ropczycki i kustosz Sanktuarium przedstawił rozwój kultu Matki Bożej Ropczyckiej. Po tym wystąpieniu miała miejsce projekcja filmu pt.: "Jak powstaje znaczek pocztowy".
Część artystyczną uroczystości wypełnił repertuar pieśni Maryjnych w wykonaniu męskiego Chóru Rolników z Wielopola Skrzyńskiego.
Wyjątkowym uhonorowaniem i okazją do wdzięczności wobec osób i instytucji zaangażowanych w przygotowanie wystawy było wręczenie szesnastu dyplomów "Przyjaciel Filatelistyki" wraz z drobnymi pocztowymi upominkami.
W czasie okolicznościowych wystąpień głos zabrał ks. Biskup Kazimierz Górny, który wyraził wielkie uznanie dla tego filatelistycznego święta w Ropczycach. Gratulując wspaniałej ekspozycji, życzył, aby stała się ona okazją do duchowego pielgrzymowania po naszej Ojczyźnie i aby ta wystawa dotarła do wielu miejsc w Polsce.
Podsumowaniem i ostatnim punktem spotkania była prezentacja wystawy przez ks. Michała Polańskiego. Autor wystawy zaznaczył, że znaczek to wspaniała encyklopedia, zaś wyjątkowym wyrazem kultu i czci dla Matki Bożej jest Jej obecność w filatelistyce. Zarówno na znaczkach i kartach pocztowych, na datownikach okolicznościowych i kopertach pierwszego dnia obiegu można spotkać reprodukcje łaskami słynących obrazów, figur, a także prezentacje miejsc kultu Maryjnego, a zwiedzając wystawę będziemy mogli się o tym przekonać.
Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się indywidualne zwiedzanie zakończone wpisami do księgi pamiątkowej.
Na 15 planszach zwiedzający obejrzeli ponad 101 kopert pierwszego dnia obiegu i 46 całostek pocztowych oraz kilka ciekawych stempli pocztowych związanych z Maryjną tematyką.
Wartym podkreślenia jest fakt, że szczególnie filatelistyka szczyci się tym, ze tam gdzie odbywają się wystawy filatelistyczne pozostaje ślad po tym wydarzeniu. Są to kartki pocztowe, są to datowniki pocztowe. One żyją cały czas w filatelistyce, pozostają w pocztowych archiwach i katalogach.
Dlatego w dniu otwarcia wystawy stosowany był okolicznościowy datownik ze stałą datą. Na stemplu widniało hasło: "Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych i kopertach FDC. Królowo Rodzin módl się za nami! Ropczyce. Wystawa Filatelistyczna". Datownik wzbogacono graficznie o wizerunek figury Matki Bożej Ropczyckiej - Królowej Rodzin oraz o kontur mapy Polski z oznaczeniem lokalizacji miasta Ropczyce. W dolnej oznaczono placówkę stosowania: Ropczyce.
Eleganckie, profesjonalne i dobrze zaopatrzone stoisko pocztowe, gdzie można było uzyskać odcisk wspomnianego datownika, a także zapatrzeć się w rozmaite walory filatelistyczne obsługiwali pracownicy UP Ropczyce. Warto dodać, że opisywany datownik był stosowany w miejscowym Urzędzie Pocztowym do 30 sierpnia 2014 roku, a do placówki pocztowej w Ropczycach napłynęło mnóstwo walorów do ostemplowania okolicznościowym datownikiem.
Ekspozycji towarzyszyły także wydawnictwa: spersonalizowany znak opłaty pocztowej (z wizerunkiem Matki Bożej Ropczyckiej); numerowany karnet w nakładzie 125 szt. (w polu naklejone zostały dwa znaczki: z lewej spersonalizowany znak opłaty pocztowej wydany z okazji wystawy, z prawej znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Rzeszowskiej emisji Sanktuaria Maryjne z 2004 r. Centralnie odcisk datownika okolicznościowego stosowanego w Urzędzie Pocztowym Ropczyce w dniu 2 sierpnia 2014 r.); beznominałowa kartka pocztowa w nakładzie 700 szt. (w części ilustracyjnej zaprezentowano figurę Matki Bożej Ropczyckiej - Królowej Rodzin i Figurę Fatimską z kościoła św. Barbary w Ropczycach. Całość uzupełniał tekst oraz daty informujące o emisji). Autorem projektów był ks. Michał Polański.
Szczególną rangę tego filatelistycznego wydarzenia nadał 88-stronicowy katalog, formatu B5, elegancko wydany na kredowym papierze obejmujący prezentowaną ekspozycję z wizerunkami Najświętszej Madonny. Prezentację graficzną dopełniają w nim informacje o roku emisji, serii tematycznej, numerze katalogowym. Szczegółem wartym zaznaczenia jest wizualizacja lokalizacji omawianego obiektu na mapie Polski, co daje okazję do wędrówki śladem świętych miejsc kultu Maryjnego. Katalog ten uzyskał m. in. wysoką ocenę i rekomendację wydaną przez Prezesa Ogólnopolskiego Związku Zbieraczy Znaczków Pocztowych o tematyce religijnej "Święty Gabriel".
Podsumowując, wypada zaznaczyć, że wystawa ta była niewątpliwie wydarzeniem społeczno-kulturalnym uświadamiającym głębokie wielowiekowe przywiązanie Polaków do Bogurodzicy oraz stała się okazją do promocji filatelistyki.
Od 2 do 15 sierpnia 2014 r. ekspozycja dostępna była do zwiedzania w kościele św. Barbary w Ropczycach, a od 16 do 31 sierpnia 2014 r. w Ropczyckim Urzędzie Pocztowym. W najbliższym czasie zaplanowanych zostało kilka prezentacji tego zbioru na terenie Podkarpacia.
Kontakt w sprawie wystawy i albumu: m_polanski@poczta.onet.pl
Ks. Michał Polański
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.