Konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego
2015.01.02. 14:29
W bieżącym roku przypada 760. rocznica nadania praw miejskich Oleśnicy.
Oleśnica (niem. Oels) to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy (dopływ Widawy). Pod względem geograficznym Oleśnica leży na Nizinie Śląskiej, na wysokości 152 m n.p.m., na Dolnym Śląsku. Nazwa miasta pochodzi od nazwy drzewa olchy (staropol. Olszyna, Olsza), od której wywodziła się historyczna nazwa miasta Olesznica. Do grupy miejscowości na Śląsku, których nazwy wywodzą się od tego drzewa - "von olsza = Erle (alnus)" zalicza ją niemiecki językoznawca Heinrich Adamy. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia on nazwę miasta zanotowaną w dokumencie z 1189 roku "Olsznica", podając jej znaczenie "Stadt am Erlenbach" - "miasto nad olchowym potokiem" nawiązując do jednego z dopływów rzeki Warty - Oleśnicy.
W roku 1214 wymieniona jest w zlatynizowanej formie Oleznic a w akcie lokacji na prawie średzkim z 22 lutego 1255 roku jako "Civitas nostra Olsnicz".
Aby upamiętnić tę rocznicę Klub Zainteresowań PZF "Olesnicoviana" przy wsparciu ZO PZF we Wrocławiu organizuje konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Zapraszamy do udziału młodzież szkolną oraz Młodzieżowe Koła Filatelistyczne. Dla laureatów pierwszych 3 miejsc w każdej grupie przewidziano ciekawe nagrody a dodatkowo najlepsze prace zostaną wydane w formie kartki beznomonałowej.
Materiały do pobrania:
Prezes KZ PZF "Olesnicoviana" Adam Szuler
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.