W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Wielkanoc na polskich znakach pocztowych

2015.03.30. 08:21

Filateliści z Witaszyc w Okręgu Kaliskim PZF podjęli inicjatywę zorganizowania pokazu znaków pocztowych poświęconych polskim tradycjom Wielkanocnym.

Dzięki uprzejmości dyrektora Sebastiana Pluty, walory będzie można oglądać w okresie od 23 marca do 20 kwietnia 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (miejski Ratusz). Okazją do podjęcia tematu są oczywiście zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Prezentowane na ekranach wystawowych zbiory pochodzą z kolekcji członków witaszyckiego Koła PZF. Na znaczkach, kartach pocztowych (Cp), korespondentkach, kopertach FDC oraz stemplach jak i frankaturach mechanicznych odnajdujemy symbolikę tych najważniejszych w Kościele katolickim świąt.

Najstarsze eksponaty pochodzą z 1995 roku, kiedy to Poczta Polska emitowała czteroznaczkową serię "Pisanki polskie" (Fi 3378-3381). Niezmiernie interesująca jest sekwencja okolicznościowych stempli pocztowych nawiązujących do Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek - postać Chrystusa, ustanawiającego eucharystię i sakrament kapłaństwa. Wielki Piątek - Chrystus cierpiący na krzyżu, składający ofiarę ze swego życia. Wielka Sobota - oczekiwanie, rozważanie męki i śmierci Chrystusa. Na datowniku pojawia się zgodnie z polską tradycją kosz pełen wiktuałów, gotowych do poświęcenia. Niedziela Wielkanocna - radość Zmartwychwstania. Alleluja! Alleluja! Opisane stemple były stosowane przez Urząd Pocztowy Częstochowa 1 w 2008 roku.

Kolejne z walorów prezentowanych na wystawie nawiązują do postaci baranka. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć również znaczki przedstawiające Wielkanocne palmy. To symboliczne przypomnienie triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Nie zabrakło też walorów odnoszących się do zwyczajów ludowych. Cebry z wodą, którą wzajemnie polewają się ludzie to do dziś kultywowana tradycja Wielkanocnego Poniedziałku. Któż nie słyszał o "Śmigusie dyngusie"? Dzieci, które zawitają w gościnne mury Muzeum Regionalnego w Jarocinie, zwrócą zapewne uwagę na datowniki z zajączkami. Według zwyczaju, to właśnie te zwierzęta, w Wielki Czwartek, przynoszą naszym milusińskim czekoladę i inne słodycze. Przy czym panuje zasada ukrywania łakoci. Pamiętamy, że niespodzianka jest tym większa im trudniej jest je odnaleźć w domu czy ogrodzie. Uśmiech dorosłych wywołają zapewne znaczki i stemple, na których nieporadne kurczaki próbują przebić skorupkę jajka, utrudniającą narodziny nowego życia. Te i szereg innych walorów pocztowych np. koperty FDC z cytatami z Biblii głoszącymi wesołą nowinę składają się na tytułową wystawę.

Zapraszamy do jej obejrzenia w godzinach pracy Muzeum tj. od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 oraz dodatkowo w każdą środę do godziny 18:00, a także w niedzielę od 14:00 do 18:00.





Tomasz Gąsłowski

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij