W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki
cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej.
Więcej informacji...
Wyłącz ten komunikat
Wytyczne dotyczące przygotowania materiałów do publikacji
2015.05.30. 16:00
Z uwagi na coraz to większą liczbą materiałów zgłaszanych do zamieszczenia w serwisie informacyjnym, zaktualizowane zostały zasady przygotowania materiałów do publikacji. Zachęcam autorów tekstów do zapoznania się z nimi. Ich stosowanie znacząco przyspieszy publikację na stronie www.kzp.pl.
Wytyczne redakcyjne dotyczące przygotowania materiałów do publikacji na stronie www.kzp.pl
- Tekst wiadomości powinien być napisany poprawną polszczyzną, z jak najmniejszą liczbą skrótów, bez zbędnych powtórzeń oraz podzielony na zdania i akapity. Nie należy komponować całego tekstu wiadomości jako jednego długiego zdania lub akapitu.
- Pierwszy akapit tekstu powinien mieć charakter wprowadzenia lub streszczenia całości i nie powinien liczyć więcej niż 400 znaków (ze spacjami).
- Przed nadesłaniem tekst powinien zostać sprawdzony pod kątem literówek, błędów ortograficznych i stylistycznych.
- Tekst należy przesłać w formie edytowalnej, w jednym z ogólnie stosowanych formatów np. formie pliku programu Word (doc, docx, rtf). Tekstu nie należy przysyłać jedynie jako skanu, zawsze należy przesłać również tekst w formie edytowalnej.
- Nie należy ręcznie łamać wierszy poprzez naciskanie klawisza ENTER na końcu każdej linii tekstu w obrębie jednego akapitu.
- Nie należy stosować dzielenia wyrazów, nie należy również stosować podziałów wierszy dla przeniesienia jedno- lub dwuliterowych wyrazów do następnej linii.
- Z tekstu należy wyeliminować tabulatory, wielokrotne spacje i wcięcia pierwszych wierszy akapitów. Nie należy wyrównywać tekstu za pomocą spacji.
- Do minimum należy ograniczyć stosowanie formatowań tekstu takich jak: pogrubienie, kursywa, podkreślenie. W całym tekście należy stosować jeden rodzaj i wielkość czcionki.
- Stosowanie zapisu kapitalikami należy zasadniczo ograniczyć wyłącznie do skrótowców, nie należy zapisywać kapitalikami tytułów, śródtytułów, nazwisk, nazw własnych itp.
- Tytuły nagłówków poszczególnych sekcji tekstu należy wyraźnie odróżnić od pozostałej części tekstu np. stosując odpowiednie style programu Word (Nagłówek 1, Nagłówek 2 itd.)
- Każdy tekst powinien być podpisany, jeśli nadesłany tekst nie ma wskazanego autora, wówczas zostanie on podpisany nazwiskiem osoby, która go nadesłała. Tekst może być również podpisany pseudonimem, inicjałami lub nazwą instytucji czy organizacji (np. "Zarząd Główny PZF").
- W przypadku, gdy autorami zdjęć są inne osoby niż autor tekstu, odpowiednie informacje należy podać w podpisach pod fotografiami lub na końcu tekstu (np. "Jan Kowalski, zdjęcia: Anna Nowak").
- W przypadku, gdy tekst ma być opublikowany w konkretnym dniu, należy to wyraźnie zaznaczyć w nadesłanej wiadomości, a całość materiałów przesłać odpowiednio wcześniej.
- Ilustracji nie należy wstawiać do tekstu w pliku programu Word, lecz nadesłać w osobnych plikach, w jednym z powszechnie stosowanych formatów graficznych (jpg, gif, png, tif, pdf, cdr - w wersji do X6, psd). W przypadku, gdy ilustracja zostanie dostarczona jako obiekt graficzny osadzony w dokumencie programu Word, jej publikacja może być niemożliwa lub jej jakość może być niska.
- Jeśli ilustracje mają być wstawione w konkretnych miejscach tekstu, miejsca te należy odpowiednio oznaczyć w osobnej linii tekstu i dodatkowo wyróżnić np. żółtym kolorem. W tym samym miejscu należy podać ew. treść podpisu pod ilustracją (przykład: "tutaj ilustracja z pliku fotografia1.jpg" z podpisem "Ekrany wystawowe w sali głównej"). W przypadku braku takich wytycznych wszystkie ilustracje zostaną umieszczone na końcu tekstu.
- Pliki z ilustracjami powinny mieć objętość nie przekraczającą 3MB na jeden plik. Dla plików bitmapowych (np. jpg), w tym skanów, wystarczającą rozdzielczością jest 300 dpi. Dla plików JPG należy stosować współczynnik jakości rzędu 70-80 (w programie Adobe Photoshop należy wybrać jakość wysoką tj. 8 lub 9 w 12-stopniowej skali).
- W plikach graficznych nie należy umieszczać ramki wokół zasadniczego obrazu.
- Skany powinny być wyrównane w poziomie, wyraźne, ostre i przedstawiać zeskanowany obiekt w kolorach zbliżonych do rzeczywistych.
- Na skanach przesyłek pocztowych należy zamazać lub zasłonić widoczne dane osobowe, np. adresy nadawcy i odbiorcy.
- W przypadku gdy do materiału dołączone są fotografie przedstawiające inne osoby, autor tekstu jest zobowiązany do posiadania zgody tych osób na publikację nadesłanych zdjęć na stronie kzp.pl.
- Autor powinien dysponować wszelkimi prawami autorskimi do nadesłanego materiału oraz mieć wszystkie wymagane zgody na jego publikację.
- W przypadku zamieszczenia w zapowiedzi materiału (np. ilustracji) z innych źródeł, które pozwalają na takie zapożyczenia (np. Wikipedia), należy wyraźnie określić zakres cytowanego materiału i w przypisie lub podpisie podać jego źródło, z odsyłaczem do materiału oryginalnego.
Dodatkowe informacje
- Jako redaktor serwisu zastrzegam sobie prawo do dokonywania skrótów, zmian i poprawek redakcyjnych w nadesłanych tekstach, a także do odmowy publikacji bez podania przyczyny.
- Nadesłane pocztą tradycyjną materiały nie podlegają zwrotowi.
- Wszystkie publikacje w serwisie informacyjnym na stronie kzp.pl zamieszczane są bezpłatnie. Autorom nie są wypłacane honoraria (tzw. wierszówki).
- Autor tekstu może w każdej chwili zażądać jego zmiany lub usunięcia.
- Informacje publikowane w aktualnościach są zamieszczane również w "Biuletynie Filatelistycznym". Każdy kolejny numer "Biuletynu" jest zamykany w piątek (w dniu jego publikacji) zazwyczaj nie później niż o godzinie 15.00. W związku z tym obszerne materiały, wymagające dłuższego przygotowania, powinny być nadesłane odpowiednio wcześniej.
- Z uwagi na konieczność ograniczania wielkości plików PDF z poszczególnymi numerami "Biuletynu", informacje w tym wydawnictwie mogą być prezentowane w formie skróconej, zwłaszcza jeśli chodzi o materiał ilustracyjny.
Marek Jedziniak