Międzynarodowa Konferencja Naukowa "90 lat kobiet w Policji"
2015.07.21. 18:24
W ramach Centralnych Obchodów Święta Policji, które odbędą się w dniach 23-26 lipca br. w Warszawie, 23 lipca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "90 lat kobiet w Policji". Konferencję honorowym patronatem objęła Pani Prezes Rady Ministrów RP.
W tym roku mija 90 lat, odkąd kobiety pełnią służbę w polskiej Policji. Szanując bogatą historię policyjnej formacji i pamiętając o istotnym wpływie kobiet na jej losy, aby godnie uczcić tę rocznicę zorganizowano Międzynarodową Konferencję Naukową "90 lat kobiet w Policji".
Konferencja jest znakomitą okazją do przypomnienia roli jaką odegrały polskie funkcjonariuszki w Policji Państwowej, Milicji Obywatelskiej, a także do podkreślenia znaczenia policjantek w nowoczesnej formacji jaką jest współczesna Policja.
Na tę okoliczność z inicjatywy Gabinetu Komendanta Głównego Policji Poczta Polska wydaje okolicznościową kartę pocztową poświęconą kobietom w Policji. Podczas konferencji odbędzie się przewóz poczty specjalnej na trasie Sejm - Urząd Pocztowy Warszawa 12 ul. Kazimierzowska 53/55. Przewóz wykonany o godzinie 16.00 zostanie zabytkowym samochodem Willis z roku 1926, a asystę stanowić będą policjantki, policjanci i pocztowcy w historycznych mundurach z okresu II RP.
Policja Kobieca została powołana do życia 26 lutego 1925 przez Komendę Główną Policji Państwowej na wniosek Polskiego Komitetu dla Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi - instytucji centralnie koordynującej przedmiotowe zagadnienie z ramienia MSW. W kwietniu 1925 roku w Głównym Ośrodku Szkoleniowym Policji Państwowej w Warszawie odbył się pierwszy kurs dla policjantek. Wzięło w nim udział 30 kandydatek, które musiały spełnić następujące wymagania: stan wolny, wiek 21-35 lat, wzrost powyżej 165 cm, staż w służbie socjalnej, wykształcenie minimum podstawowe lub średnie. Po ukończeniu szkolenia w ramach kursu podstawowego i kursu specjalnego o kierunku śledczym, pierwsze absolwentki skierowane zostały do Urzędu Śledczego Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie pełniły służbę w Kobiecej Brygadzie Sanitarno-Obyczajowej, a także w innych dużych miastach takich jak Łódź, Poznań, Lwów, Wilno. Do zadań wykonywanych przez policjantki działające w kobiecej brygadzie należało ujawnianie i prowadzenie nadzoru nad nierządem, zwalczanie stręczycielstwa, sutenerstwa i pornografii, wykrywanie i kontrolowanie domów publicznych, walka z handlem kobietami i dziećmi, prowadzenie dochodzeń w sprawach o zgwałcenia i czyny lubieżne. Umundurowane kobiece patrole obejmowały najczęściej parki, dworce kolejowe, tereny wokół szkół. W roku 1939 w Policji Państwowej na blisko 31 tys. funkcjonariuszy służbę pełniło 170 policjantek.
W roku 1925 na czele pierwszego kursu policji kobiecej stanęła absolwentka Szkoły Oficerów Policji Państwowej w Warszawie - Stanisława Filipina Paleolog (1892-1968). Angażując się od najmłodszych lat w działania na rzecz niepodległości i utrzymania porządku publicznego, już podczas walk o Lwów (1918-1919) była kurierem, brała udział w akcjach zwiadowczych, gdzie podczas jednej z nich została ranna. Następnie pracowała w lwowskiej Milicji Obywatelskiej, w ogólnopolskiej organizacji Ochotnicza Legia Kobiet - gdzie awansowała na stopień porucznika. Po krótkiej pracy urzędniczej w Krakowie, trafiła do III Departamentu MSW w Warszawie, gdzie tworzono referat do zwalczania handlu kobietami i dziećmi. Stamtąd skierowana została do Policji Państwowej, gdzie awansowała do stopnia komisarza Policji Państwowej. Od 1935 roku aż do wybuchu wojny kierowała policją kobiecą. Podczas okupacji Polski pozostała w Warszawie i działała w konspiracji m.in. w Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej. Po zakończeniu Powstania Warszawskiego przedostała się do Krakowa, gdzie pracowała ukrywając się pod przybranym nazwiskiem. Zagrożona aresztowaniem przez ówczesne władze, w 1946 roku wyjechała najpierw do Włoch, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymała przydział do sztabu Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet. Po jej rozwiązaniu zameldowała się do dyspozycji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, zaś 12 października 1955 r. została mianowana ministrem bez teki przez prezydenta Augusta Zalewskiego. Autorka The Women Police in Poland 1925-1939, książki, która ukazała się w Londynie w 1957 roku. Wielokrotnie odznaczana m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Obrońców Lwowa i Krzyżem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Polonia Restituta.
Służba Komisarz Stanisławy Filipiny Paleolog pozostaje integralną częścią historii polskiej Policji, zaś jej niezłomna postawa i wyjątkowe osiągnięcia zawodowe wpływają współcześnie na budowanie kultury organizacyjnej i tożsamości największej formacji mundurowej w Polsce.
Tadeusz Dłubisz, Poczta Polska
nadkom. Zbigniew Bartosiak, Gabinet Komendanta Głównego Policji
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.