70 lat Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
2015.09.10. 08:02
W numerze 33 (565) Biuletynu Filatelistycznego z dnia 14 sierpnia 2015 roku znalazła się zapowiedź stosowania datowników okolicznościowych z okazji 70-lecia SW AGH. W uzupełnieniu tej informacji pragnę przekazać dodatkowe informacje o miejscu ich stosowania oraz o pozostałych pamiątkach filatelistycznych przygotowanych z tej okazji przez organizatorów jubileuszu.
Pierwszy z nich stosowany będzie w piątek 18 września 2015 roku w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 oraz w stoisku pocztowym na wysokim parterze głównego gmachu AGH przy al. Mickiewicza 30. Stoisko czynne będzie od godziny 10 - 15-tej. W części ilustracyjnej datownika przedstawiono popiersia Stanisława Staszica i Ignacego Łukasiewicza a między nimi logo naszego jubileuszu. Drugi datownik stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Wieliczka w sobotę 19 września 2015 oraz na stoisku pocztowym w Komorze Warszawa wielickiej kopalni podczas drugiego dnia obrad jubileuszowej konferencji naukowej oraz koncertu Wiesława Ochmana - światowej sławy artysty, absolwenta AGH i doktora honoris causa naszej Akademii. Na datowniku tym przedstawiono budynek z wejściem do Szybu Daniłowicza stanowiącego początek trasy turystycznej Kopalni Soli w Wieliczce oraz logo jubileuszu i okolicznościowy napis: 70 lat Stowarzyszenia / Wychowanków / Akademii / Górniczo - Hutniczej / im. Stanisława / Staszica / w Krakowie. Stoisko w podziemiach kopalni czynne będzie od godziny 10 - 15 - tej.
Organizatorzy przygotowali także serię pięciu znaczków spersonalizowanych (wykonanych w ramach oferty "Mój znaczek") wydanych w dwóch 9-cio znaczkowych arkusikach. Na środkowym polu każdego arkusika jest znaczek z logo jubileuszu oraz po cztery znaczki dwóch rodzajów. Na znaczkach pierwszego arkusika (fot. 1) pokazano: a) wnętrze gmachu głównego AGH z widocznym pomnikiem Stanisława Staszica , b) obraz Jana Pawła II ofiarowany Uczelni po wręczeniu Jego Świątobliwości doktoratu honoris causa AGH. Miało to miejsce w Pałacu Apostolskim na Watykanie 3 kwietnia 2000 roku podczas uroczystego, wyjazdowego posiedzenia Senatu Akademii. Obraz jest wypalany na płycie ceramicznej a wykonany został przez japońską firmę, która konserwowała freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Obraz umieszczony jest obecnie przed wejściem do Auli AGH w budynku głównym na pierwszym piętrze. Drugi arkusik (fot. 2) zawiera kolejne dwa znaczki, na których przedstawiono: a) budynek główny AGH z widoczną u góry figurą Św. Barbary, którą poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w czerwcu 1999 roku podczas pobytu w Krakowie, b) grafikę zdobiącą uruchomiony 27 kwietnia 2015 roku w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH superkomputer PROMETHEUS - największy w Polsce, a w chwili uruchomienia 12 w Europie i 35 na świecie. Moc obliczeniowa tego komputera to 1,7 PetaFlopsa. Wykonuje on więc około miliard miliardów operacji na sekundę. Nakład po 150 arkusików. Wydano także siedem kartek pocztowych przygotowanych przez Stowarzyszenie Wychowanków AGH. Pierwsze cztery pokazane na fot. 3 do 6 odpowiadają ilustracjom pokazanym na znaczkach. Natomiast kolejne trzy pokazują: pomnik Ignacego Łukasiewicza znajdujący się w auli AGH (fot. 7), wybrane budynki AGH, a więc od góry gmach główny, następnie Centrum Ceramiki, Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, Centrum Informatyki, oraz Centrum Energetyki (fot. 8), wreszcie na ostatniej zaprezentowano wszystkich moich poprzedników na funkcji przewodniczącego SW AGH profesorów: Feliksa Zalewskiego, Antoniego Sałustowicza, Walerego Goetla, Ferdynada Szwagrzyka, Władysława Longę i Kazimierza Matla (fot. 9). Nakład kartek po 1200 sztuk.
Zainteresowanych tymi pamiątkami prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Wychowanków AGH al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków. W miarę możliwości będziemy się starali spełnić wszystkie prośby, ale po zakończeniu spotkań jubileuszowych, czyli po 20 września 2015.
Stanisław Mitkowski
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.