W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Jadwiga Markowa - 130. rocznica urodzin

2015.09.14. 08:20

Z okazji przypadającej 15 września br. 130. rocznicy urodzin Jadwigi Markowej (1885 - 1939) Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" przygotowało beznominałową kartkę pocztową oraz znaczek personalizowany.

Więcej informacji dotyczących tego wydawnictwa można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl

Jadwiga Markowa urodziła się 15 września 1885 roku w Starych Gliwicach. Ojciec pracował jako suwnicowy w hucie "Hermina" w Łabędach - dzisiaj " Łabędy". Matka zajmowała się domem i wychowaniem córki. Ze starego katolickiego modlitewnika Jadwiga uczyła się w domu pod okiem mamy, czytać i pisać po polsku Od mamy także przyswoiła sobie znajomość polskich piosenek i polskich obyczajów. Do niemieckiej szkoły powszechnej uczęszczała w Starych Gliwicach. Z woli rodziców uczęszczała także na polską naukę religii. Po ukończeniu szkoły w roku 1899, podjęła pracę w hucie "Hermina". W domu była wychowana w atmosferze silnego przywiązania do kultury i języka polskiego. Dlatego wraz z rozpoczęciem pracy zaangażowała się w działalność polskiego Towarzystwa Śpiewaczego "Harmonia" i Towarzystwa Polek w Gliwicach.

W roku 1904 Jadwiga wyszła za mąż za Wincentego Marka, również pracownika huty "Hermina", również polskiego patriotę oraz działacza robotniczego pochodzącego z Kozłowa koło Łabęd. Po kilku latach Jadwiga i Wincenty przeprowadzili się do Gliwic

Markowa była osobą religijną, organizowała coroczne pielgrzymki do Piekar, Częstochowy i na Górę św. Anny. Pielgrzymując do Częstochowy przywiozła stamtąd książkę "Obrazki świąteczne Kościoła rzymskokatolickiego" Beyerlego z 1900 roku, w której zapisywała dane rodziców i innych bliskich osób. Z tą książką nigdy się nie rozstawała. Miała ją przy sobie nawet na okolicznościowych zdjęciach.

Markowie wraz z doktorem Styczyńskim i działaczką Stępniewiczową zorganizowali Koło Polek. Od 1920 roku Jadwiga Markowa działała w Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Gliwicach, kierowanym przez Feliksa Orlickiego, mieszczącym się przy ul. Zwycięstwa 59.

Podczas III powstania śląskiego Jadwiga służyła w 4. pułku gliwickim dowodzonym przez Stanisława Mastalerza. Prowadziła kuchnię powstańczą.

Zaangażowanie w akcję plebiscytową i powstanie stało się powodem ataków niemieckich bojówek na rodzinę. Wybijano szyby w mieszkaniu Marków, Wincentego Marka, uczestnika III Powstania Śląskiego, ciężko pobito. Z tego powodu w roku 1922, Markowie przeprowadzili się do przydzielonej Polsce części Górnego Śląska.

Zamieszkali w Nowym Bytomiu, dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej. Tam Jadwiga od razu rozpoczęła aktywną działalność społeczną.

Założyła koło Uchodźców Polskich, a przy nim Towarzystwo Polek, zrzeszające kobiety zamężne, oraz Towarzystwo Młodych Polek, zrzeszające kobiety niezamężne.

Zainicjowała też w Nowym Bytomiu harcerstwo i została czynnym członkiem koła Przyjaciół Harcerstwa. Założyła stołówkę dla bezrobotnych oraz opiekowała się rodzinami biednymi i wielodzietnymi.

Będąc radną Miejskiej Rady Narodowej, starała się pomagać szczególnie najbardziej potrzebującym. Założyła ochronkę dla dzieci, prowadziła kursy kroju, szycia i gotowania. Urządzała przedstawienia, wieczorki, tak zwane "babskie combry", imprezy rocznicowe oraz uczyła pieśni i modlitw. W dalszym ciągu corocznie pielgrzymowała do Piekar, Częstochowy i na Górę św. Anny.

Gdy wybuchła wojna, ponownie zaangażowała się w działalność, z której była znana z czasów powstań. Przygotowywała posiłki i kawę dla oddziałów samoobrony i wojska. Jeszcze w nocy z 3 na 4 września 1939 roku wydawała ostatnie posiłki dla walczących, po czym dowiedziawszy się o aresztowaniach Polaków, uciekła z rodziną do Hajduk. Markowie przebywali tam niecałe dwa dni. Wincenty Marek wrócił do Nowego Bytomia i zauważył afisze informujące, że kto opuścił Nowy Bytom, będzie pozbawiony mieszkania. Dlatego Markowa z powrotem wróciła do Nowego Bytomia.

6 września do mieszkania Marków wtargnęli członkowie Freikorpsu, rzekomo szukając ukrytej broni. Broni nie znaleźli, ale odkryli sztandar Towarzystwa Polek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i orłem polskim.

Jadwiga została aresztowana. W drodze do więzienia kazano jej nieść polski sztandar, co z dumą uczyniła. Osadzono ją w piwnicach "starej apteki" w Nowym Bytomiu, gdzie urządzono tymczasowe więzienie. Sztandar publicznie spalono na podwórzu tejże apteki.

9 września 1945 roku znaleziono jej ciało pod płotem ogrodu huty "Pokój". Jej ciało było owinięte w płaszcz żołnierski i wrzucone do dołu. Identyfikacji zwłok dokonał doktor Bugdalski z Katowic, przewodniczący komisji. Ujawnił on, że Markowa była przed śmiercią torturowana i zmarła najprawdopodobniej z powodu licznych obrażeń.

Należy zaznaczyć, że piwnice pod "starą apteką" były miejscem tortur i śmierci wielu osadzonych tam Polaków, nie tylko Markowej.

Pogrzeb odbył się 15 września 1945 roku. Jadwiga Markowa została pochowana w masowym grobie, w którym spoczywają między innymi Piotr Niedurny oraz powstańcy śląscy.





Władysław Gębczyk

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij