Wernisaż Wystawy "Nasze Kolekcje" w Gliwicach
2016.08.25. 14:21
Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy kolekcjonerskiej "Nasze kolekcje". Wystawa będzie prezentowana w Sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przy Placu Inwalidów Wojennych 1. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 05 września br. o godz. 17.00. Wystawę można oglądać od 05.09 do 30.09.2016 r. w godzinach pracy Biblioteki. Serdecznie zapraszamy.
Z tej okazji GKK przygotował beznominałową kartkę pocztową oraz okolicznościowy znaczek personalizowany. Więcej informacji na temat tych wydawnictw można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl
Gliwicki Klub Kolekcjonerów został powołany do życia w dniu 2 lipca 2011 r. Od 23.01.2014 r. Klub działa w strukturze Oddziału Gliwickiego Polskiego Związku Filatelistów jako KLUBU ZAINTERESOWAŃ PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów".
Klub skupia filatelistów, numizmatyków oraz innych kolekcjonerów - miłośników Gliwic i regionu, którym bliska jest idea propagowania miasta poprzez kolekcjonerstwo, chcących poszerzyć wiedzę z zakresu historii poczty, numizmatyki, historii Gliwic i Ziemi Gliwickiej, wydarzeń, osób i obiektów związanych z Gliwicami i regionem w jego historycznych granicach.
W obecnej chwili Klub zrzesza 11 członków o różnorodnych zainteresowaniach kolekcjonerskich. Klub posiada swoją stronę internetową http://kzgkk.strefa.pl na której prezentuje swoją bieżącą działalność.
Jubileuszowa wystawa kolekcjonerska "Nasze kolekcje" została zorganizowana z okazji 5. rocznicy powołania Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów. Prezentuje ona skromny wycinek zainteresowań kolekcjonerskich klubowiczów. Poprzez ekspozycję różnorodnych eksponatów kolekcjonerskich chcemy pokazać czym interesują się kolekcjonersko nasi członkowie. Ze względu na możliwości wystawiennicze tematykę zawęziliśmy do kilku tematów nie będących ściśle związanych tematycznie z Gliwicami. Dwa wątki gliwickie "Odznaki gliwickich instytucji i organizacji" oraz "Reklamowe łyżki do butów z Gliwic" sprzed 1945 r. są niejako preludium do planowanych kolejnych wystaw tematycznych, w tym ściśle "gliwickich".
Głównymi eksponatami składającymi się na prezentowaną wystawę są papierowe pieniądze zastępcze wydawane na Śląsku, współczesne banknoty świata oraz banknoty polimerowe i bony miejskie.
Pieniądze zastępcze, zwane popularnie Notgeldami (z języka niemieckiego) w XX wieku emitowane były w latach 1914-1924. Nazwa notgeld, czyli w dosłownym tłumaczeniu "pieniądz z potrzeby (z konieczności)". Wielki Słownik Niemiecko-Polski (Wiedza Powszechna, 1981) tłumaczy ją jako pieniądz prowizoryczny.
Ekspozycja "Pieniądz zastępczy na Śląsku" prezentuje kilkaset notgeldów ze Śląska, w tym notgeldy gliwickie.
"Banknoty świata" to ekspozycja kilkuset współczesnych banknotów emitowanych i używanych w rożnych krajach świata. Z bogatej kolekcji do ekspozycji zostały wybrane banknoty o nominale "5" nawiązujące do jubileuszu klubu.
Ekspozycja "Banknoty polimerowe świata" prezentuje banknoty, które używane są w kilku krajach na świecie dopiero od dwudziestu paru lat. Na przełomie lat 70 i 80 pojawiła się koncepcja stworzenia banknotów alternatywnych wobec papierowych - będących trudniejszymi do podrobienia, wodoodpornymi i wytrzymalszymi niż klasyczne "papierki".
Ekspozycja "Współczesne bony miejskie" prezentuje współczesne kolekcjonerskie bony emitowane najczęściej przez miasta dla upamiętnienia różnorodnych rocznic i wydarzeń. Bony te nie są środkiem płatniczym, posiadają tylko wartość kolekcjonerską.
Dopełnieniem wystawy jest ekspozycja "Kolejnictwo" tematyczne związana z koleją, w której znajdują się również wątki gliwickie oraz niezwykle interesująca ekspozycja "Modele samochodów Porsche". Jest to wybór z kolekcji liczącej ponad 1200 modeli samochodów tej ekskluzywnej marki.
Wystawę uzupełnia ekspozycja wydawnictw klubowych dokumentujących działalność Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów.
Władysław Gębczyk
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.