XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
2016.09.02. 14:06
Informacje o wydawnictwach z okazji XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
Kartka nr 20 i datownik - szabla kawaleryjska wz. 1934
Po odzyskaniu niepodległości, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, na uzbrojeniu Wojska Polskiego znajdowały się szable wielu różnych wzorów. Najczęściej: austriackie, francuskie, pruskie, saksońskie i rosyjskie. Pierwszym wzorem polskiej szabli tego okresu jest szabla wz. 1917.
Ze względu na dużą różnorodność tej broni w WP wynikła potrzeba jej ujednolicenia i podniesienia jakości. W związku z tym rozpisano konkurs, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 16 września 1931 r. (85 lat temu). Do konkursu zgłoszono siedem wersji szabli (każdy w kilku wersjach). Wytypowane szable skierowano do pułków kawalerii w celu przeprowadzenia prób poligonowych. W ich efekcie wybrano wzór skierowany do seryjnej produkcji.
Przetarg na produkcję wygrała Huta Ludwików (SHL) w Kielcach, która wraz z hutą Baildon w Katowicach (dostarczycielem stali sprężynowej) tworzyła konsorcjum. Należy przyjąć, że pierwszą partię wyprodukowano między kwietniem a październikiem 1936 r. (80 lat temu). Wyprodukowano ok. 40 000 szabel tego wzoru. Dzisiaj jest ona jednym z najbardziej pożądanych obiektów kolekcjonerskich w Polsce. Huta Ludwików (SHL) dostarczała Wojsku Polskiemu również inne produkty. Były to hełmy, kuchnie polowe czy skorupy do granatów ręcznych.
Na ten temat polecamy:
- Włodzimierz Kwaśniewicz, Dzieje szabli w Polsce, Warszawa 1999
- Władysław Kosterski-Spalski, Szable S. WZ. 34 "Huty Ludwików" - Kielce, [w:] Rocznik Muzeum Świętokrzyskiego nr 1, s. 227-237, Kielce 1963
Kartka nr 21 - Fabryka Broni w Kozienicach
Fabryka Broni w Kozienicach (znana również jako Królewska Rusznikarnia w Kozienicach) założona została w 1786 r. z inicjatywy i sumptem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej dyrektorem został inżynier Andrzej Kownacki. Była pierwszą i największą fabryką broni w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Fabryka działała do insurekcji kościuszkowskiej, podczas której została zniszczona przez wojska rosyjskie (24 kwietnia 1794 r.). Na terenie naszego województwa działały jeszcze dwie fabryki w Końskich i Przysusze. Z części wyposażenia fabryk: kozienickiej i koneckiej powstała w 1794 r. fabryka w Warszawie. Region świętokrzyski dostarczał również wielu innych produktów niezbędnych do produkcji uzbrojenia.
W kozienickiej fabryce wyprodukowano pierwszy, całkowicie polskiej konstrukcji karabin skałkowy, znany jako tzw. "sztucer kozienicki". Autorem projektu był inżynier Andrzej Kownacki. Oprócz sztucera produkowano pierwszy w Polsce karabin z gwintowaną lufą, pistolety oraz broń myśliwską. Ocenia się, że fabryka mogła produkować ok. 2000 sztuk broni rocznie.
Na ten temat polecamy:
- Jerzy Podoski, Pierwszy polski karabin, [w:] Miesięcznik "Broń i Barwa", r. 1934 nr 2
- Władysław Dziewanowski, Zarys dziejów uzbrojenia w Polsce, Warszawa 1935
- Marian Maciejewski, Broń strzelecka wojsk polskich w latach 1717 - 1945, Szczecin 1991
Kartka nr 22 - 65 lat "Bumaru - Łabędy"
Zakłady Mechaniczne "Bumar - Łabędy" to firma o ogromnym doświadczeniu w produkcji sprzętu pancernego. Od 65 lat produkty firmy są na uzbrojeniu Wojska Polskiego oraz armii licznych państw świata. Oprócz broni pancernej (sztandarowym produktem jest czołg PT 91 "Twardy") zakłady oferują sprzęt inżynieryjny, usługi serwisowe, części zamienne, szkolenia. "Bumary" są jednym z najwierniejszych uczestników MSPO w Kielcach. W targach uczestniczą od pierwszej ich edycji. Zapraszamy do odwiedzenia ich ekspozycji na XXIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Znaczek Personalizowany
"Czerwone maki na Monte Cassino" to pieśń znana każdemu Polakowi, bez względu na przekonania i poglądy polityczne. Powstała w noc poprzedzającą zdobycie klasztoru z 17 na 18 maja 1944 r. w siedzibie Teatru Żołnierza Polskiego w Campobasso. Jej autorami są: Feliks Konarski ps. "Refren", który napisał słowa i Alfred Schütz - autor melodii.
Pierwsze wykonanie odbyło się tego samego dnia wieczorem. Solistą był Gwidon Borucki, któremu towarzyszyła 14-osobowa orkiestra. Na pierwszym wydaniu istnieje dedykacja: "Pieśń poświęcona Dowódcy 2 Korpusu Generałowi Dywizji Władysławowi Andersowi".
Pieśń uchodzi za trudną muzycznie, ale chyba każdy z nas potrafi ją zanucić i bezbłędnie rozpoznaje. Przypominamy ją i jej autorów, ponieważ bardzo często za nic mamy najbardziej oczywiste rzeczypospolite.
Klub DIVERTIMENTO wydał znaczek personalizowany dla swoich członków i przyjaciół. Kilkanaście egzemplarzy jest dostępnych u prezesa Klubu Janusza Łojka (668 481 715) w cenie po 8 zł za egzemplarz. Wszystkie wydawnictwa z okazji 24. MSPO są wymyślone i organizowane przez Klub Divertimento. Projekty: art. pl. Adam Kowalewski.
Janusz Łojek, opisy wydawnictw: Adam Kowalewski
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.