Johannes Peter ChrzÄ…szcz
2017.04.18. 13:30
Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kartkę pocztową oraz znaczek personalizowany z okazji przypadającej w dniu 27 kwietnia br. 160. rocznicy urodzin Johannesa Petera Chrząszcza.
Oprócz walorów filatelistycznych został wyemitowany również medal okolicznościowy o średnicy 50 mm w wersji mosiądz patynowany oraz mosiądz srebrzony i oksydowany.
Johannes Peter Chrząszcz urodził się 27 kwietnia 1857 r. w Mionowie, zmarł 26 lutego 1928 r. w Pyskowicach.
Pochodził z rodziny chłopskiej Josefa i Marianny z domu Hupka. Szkołę podstawową ukończył w Wierzchu, następnie kontynuował naukę w Gimnazjum w Opolu, które ukończył w 1877 r. Studia teologiczne odbył w Pradze, gdzie 15 lipca 1881 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Został kapelanem zamkowym i nauczycielem syna hrabiego Strachwitza w Chróścinie Opolskiej. Ponadto sprawował opiekę duszpasterską w parafii pozbawionej proboszcza. W latach 1883-1980 był katechetą w Gimnazjum w Gliwicach, w 1888 r. otrzymał stopień doktora na Uniwersytecie Wrocławski. Od listopada 1890 r. był proboszczem w Pyskowicach; później został dziekanem. W Pyskowicach pozostał do końca życia. Największą pasją ks. Chrząszcza była historia Górnego Śląska. W 1905 r. był współzałożycielem Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach. Napisał historie wielu miejscowości na Górnym Śląsku, m. in. Prudnika, Białej Prudnickiej, Krapkowic, Pyskowic, Toszka, Gliwic, Mionowa, Wierzchu. Był autorem historii wielu kościołów i klasztorów. Dorobek jego jest ogromny - 161 pozycji. Chrząszcz pisał zarówno po polsku jak i po niemiecku: w pierwszym języku wydawał modlitewniki i pozycje o charakterze popularnym, w drugim - prace naukowe. Był poliglotą, znał niemiecki, polski, czeski, łaciński, grecki i hebrajski.
Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl
Władysław Gębczyk
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.
Zobacz również
Biuletyn Filatelistyczny Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku