Sto lat filatelistyki
2017.07.20. 10:24
W 2018 r. zrzeszeni (PZF) i niezrzeszeni filateliści będą mieli okazję fetować 100-lecie filatelistyki na Świętokrzyszczyźnie.
I jubileusz, i okrągła data są kwestią raczej umowną, gdyż hobby istniało dużo, dużo dłużej i przed odzyskaniem państwowości w 1918 roku byli w Kielcach i w regionie kolekcjonerzy znaczków pocztowych. Egzystowały nawet i to nieźle sklepy np. papiernicze gdzie dostępne były we wcale niezłym wyborze albumy, pisma i różne filatelistyczne akcesoria. Utrzymywano także solidne i obfite kontakty międzyzaborowe i międzynarodowe. Wówczas, nasze ukochane hobby było bardzo atrakcyjnym zajęciem dla młodzieży i na ogół wykształconych, dorosłych.
Skoro ogólnie przyjmuje się cezurę państwowości (choć to w omawianym przypadku nie ma sensu) - to przyjmijmy. Przynajmniej będzie okazja do toastów.
Klub filatelistów DIVERTIMENTO postanowił serdecznie przyłączyć się do działań ZOŚPZF i - na miarę swoich możliwości, wyobraźni i funduszu - współświętować stulecie. Chcemy przypomnieć PT Kolegom, kolekcjonerom i sympatykom ważniejsze w tym czasie związkowe wydarzenia oraz ludzi, dzięki którym filatelistyka w regionie, czy jak go nazwaliśmy Świętokrzyszczyźnie była i jest ważnym składnikiem kultury ludzi i społeczności tu żyjących. Oczywiście będzie to nasz wybór, nasza wiedza i wyobraźnia.
Na początek: Zjednoczeniowy Zjazd Polskich Stowarzyszeń Filatelistycznych, który odbył się w gmachu PWiWF im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniach 28-29 czerwca 1936 roku. Miesięcznik filatelistyczny IKAROS w numerze 67/36 zaanonsował w/w Zjazd jako legalizacyjny, zjednoczeniowy tzn. mający w planie wybór władz które zastąpią dotychczasowe władze tymczasowe, uchwalenie budżetu na lata 36/37 oraz decyzję o wysokości składki rocznej. Organizatorem Zjazdu było Zrzeszenie Filatelistów w Kielcach, a szefem Komitetu Organizacyjnego por. Witold Butwiłło, sekretarz Zrzeszenia. Zjazdowi przewodniczył prof. Antoni Łaszkiewicz (warszawa), a nowy Pierwszy Zarząd Stowarzyszenia tworzyli: płk. Bałaban (Warszawa) - Prezes oraz M. Niklewski (Toruń), dr J. Tislovitz i St. Mikstein (Kraków), A. Łaszkiewicz, St. Pienbieliński i Adolf Schoppke. Najistotniejsze sprawy zjazdowe to: problem fałszerstw znaków pocztowych, wydanie centralnego organu filatelistycznego i ew. członkostwo w Międzynarodowej Federacji Filatelistów.
Co zadecydowało, że takie ważne związkowe wydarzenie zlokalizowano w Kielcach? Zapewne dobre opinie o działalności Kieleckiego Stowarzyszenia, centralna lokalizacja w kraju oraz elegancja miejsca i atrakcje Gór Świętokrzyskich. Bowiem miejscowy oddział PT Krajoznawczego przygotował i znakomicie zrealizował wycieczkę dla uczestników spotkania.
Klub DIVERTIMENTO zamówił w Poczcie Polskiej emisję prezentowanego znaczka personalizowanego na którym pokazano fotografie pamiątkową nowo wybranego Zarządu wraz z Komitetem Organizacyjnym. Zaznaczyliśmy uczestników - kielczan. Koledzy znawcy historii PZF zapewne rozpoznają na zdjęciu wszystkich ówczesnych wielkich i ważnych polskich filatelistów.
Prezentuję poniżej kartkę pocztową wydana przez Pocztę Polską jedenaście lat temu z tej samej okazji (wówczas było to 60-lecie wydarzenia), znaczek personalizowany oraz datownik honorujący 200-lecie pierwszej wyższej uczelni technicznej na Ziemiach Polskich, słynną Szkołę Akademiczno-Górniczą w Kielcach. Datownik ufundowany przez Muzeum Narodowe w Kielcach będzie stosowany do końca br. w UP Kielce 1.
Przedsięwzięcie było możliwe dzięki staraniom Klubu oraz sponsorów kol. kol. Tadeusza Kowalczyka, Artura Sabata, Stanisława Baryckiego oraz dyr. WDK im. J. Piłsudskiego Jarosława Machnickiego. Projekty graficzne wykonał jak zwykle artysta Adam Kowalewski.
Zaś pomysły i organizacja są moje.
Janusz Łojek
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.