W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Czy polskie znaczki obiegowe są fałszowane?

2003.11.04. 22:13

Wyróżniamy dwa rodzaje fałszerstw: na szkodę filatelistów (podrabianie rzadkich, drogich obiektów kolekcjonerskich) i na szkodę poczty (masowa produkcja falsyfikatów ważnych obiegowo znaczków, w celu użycia pocztowego).

Fałszywki na szkodę poczty nie starają się zazwyczaj zachować dokładnej zgodności z oryginałem, gdyż są one przeznaczone na rynek masowy, do sprzedaży wśród statystycznych klientów poczty, którzy w przeciwieństwie do filatelistów, nie są w stanie odróżnić fałszerstwa na pierwszy rzut oka, czyli przed naklejeniem znaczka na list i wrzuceniem go do skrzynki.

Od pewnego czasu krążą pogłoski o tym, że właśnie na szkodę poczty zostały sfałszowane i są rozprowadzane na rynku dwa popularne znaczki obiegowe:

Na razie nie wiadomo na ile te pogłoski są prawdziwe, ani jaka może być skala fałszerstwa (a co za tym idzie czy na pewno można je zaklasyfikować jako fałszerstwo na szkodę poczty). Wzmianka o podrobionym znaczku "A" pojawiła się w najnowszym (listopadowym) numerze "Filatelisty" (str. 570).

Przypomnijmy w tym miejscu, że ostatnimi polskimi fałszerstwami na szkodę poczty były fałszerstwa z początku lat dziewięćdziesiątych - znaczka "Chaber bławatek" oraz koperty "Mapa Polski wg Atlasu Katalońskiego" - tutaj fałszerze byli na tyle śmiali, że po zmianach taryfy wydawali nowe fałszywe koperty z odpowiednio dostosowanymi nominałami znaku opłaty. Przypadki te były szeroko opisywane w prasie filatelistycznej.

Marek Jedziniak

Zobacz również:

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij