W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegl¹d Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta polskie

2004.01.09. 15:27

Gdańsk jest kolejnym miastem, które prezentujemy w cyklu wydawniczym "Miasta polskie".

To ponad półmilionowe miasto, nazywane morską stolicą Polski, szczyci się tysiącletnią historią. Po raz pierwszy nazwa urbs Gydannyzc została wymieniona w 997r., przez benedyktyńskiego mnicha Jana Kanapariusza, opisującego życie i śmierć św. Wojciecha. Święty za sprawą, którego Gdańsk wkroczył na karty historii, został patronem miasta i głównym bohaterem obchodzonego w 1997 r. milenium.

Szeroko otwarty na świat Gdańsk był zawsze miastem europejskim, Nec temere, nec timide, czyli Ani bojaźliwie, ani zuchwale, jak głosi stara łacińska sentencja, umieszczona na wielkim herbie miasta. Długa i piękna historia miasta obfituje w wydarzenia, które w sposób znaczący wpłynęły na dzieje Polski i Europy.

Mieszkańcy miasta są znani w świecie, jako ludzie zdolni i wykształceni, twórczy i przedsiębiorczy. Wśród wielu wybitnych gdańszczan warto wspomnieć biskupa Jana Dantyszka, astronoma Jana Heweliusza, fizyka Daniela Gabriela Fahrenheita, filozofa Artura Schopenhauera, pisarza Guentera Grassa oraz Lecha Wałęsę, współtwórcę i pierwszego przewodniczącego Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność", laureata pokojowej Nagrody Nobla.

Olśniewające urodą zabytki oraz liczne imprezy kulturalne przyciągają do Gdańska rzesze turystów. W tym mieście można nie tylko dotknąć historii, ale też podziwiać złoto północy - bursztyn. Gdańsk jest kolebką sztuki bursztyniarskiej i ważnym ośrodkiem jego wydobycia i przerobu. Bogactwo i kunszt dzieł wykonanych w bursztynie, można podziwiać w Muzeum Bursztynu.

Na wydanym znaczku pocztowym przestawiono Fontannę Neptuna; uznawana za symbol Gdańska, przypomina o odwiecznych związkach miasta z morzem. Inicjatorem powstania fontanny był burmistrz miasta Bartłomiej Schachmann, a autorem projektu - Abraham van den Blocke. Widoczna za fontanną budowla to wieża Ratusza Głównego Miasta. Budynek Ratusza wziesiony w latach 1379 - 1492 to najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska. Wnętrza ratusza utrzymane są w stylu manieryzmu niderlandzkiego, a najbardziej okazałą z sal jest Wielka Sala Rady, zwana Salą Czerwoną. Na towarzyszącej znaczkowi kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC, mogą Państwo podziwiać znajdujący się w Sal Czerwonej kominek, na którym umieszczono łacińską sentencję Do Rzeczypospolitej spiesz się, jak do ognia oraz herb miasta.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 1, będzie stosowany datownik okolicznościowy, nawiązujący do pierwszej pieczęci miasta Gdańska.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:1
wartości:1,25 zł
nakład:wielomilionowy powtarzalny
technika druku:rotograwiura
format znaczka:25,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:100 znaczków
data obiegu:9 stycznia 2004 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij