Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego
2019.01.09. 13:15
Wyjątkowa edycja znaczków pocztowych z wizerunkami czterech Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego - Anielą Tułodziecką, Heleną Rzepecką, Janiną Omańkowską i Zofią Sokolnicką.
Znaczki powstały z inicjatywy Fundacji Kochania Poznania na pamiątkę 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i 100. rocznicy uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych. Autorką portretów jest Agnieszka Zaprzalska. Opracowanie graficzne znaczków Kinga Giżewska.
Zamówienia można składać tylko online: https://drugastronapoznania.pl/Filatelistyka. Żeby mieć pewność otrzymania znaczków, zamówienie należy złożyć do 14 stycznia, do godziny 9.00
Znaczki sprzedawane w arkuszu są pełnoprawnymi znaczkami pocztowymi - przesyłka ekonomiczna, gabaryt A (do 350g). Do 21 stycznia br. na poczcie Głównej Poznań 2, można korzystać z okolicznościowego datownika upamiętniającego te kobiety. Niebawem do sprzedaży trafi kolejna karta pocztowa z wizerunkami Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego.
Kim są Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego?
Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego to projekt Fundacji Kochania Poznania, który ma na celu przypomnienie Polakom i Polkom, że za zwycięskim powstaniem stoją także kobiety.
Od dawna byłem zafascynowany tym, jak dobrze przygotowane zostało Powstanie Wielkopolskie. Rok temu zacząłem się zastanawiać, jak to się wydarzyło, że na terenie zniemczonym od dziesiątek lat było tylu patriotów i patriotek. Moją uwagę zwróciło Towarzystwo Przyjaciółek Wzajemnego Pouczania się oraz Opieki nad dziećmi "Warta" założone w przez Anielę Tułodziecką. - mówi twórca idei Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego, dr Paweł Cieliczko - W 100-lecie przysięgi kościuszkowskiej członkinie tego towarzystwa rozdały dzieciom z ubogich rodzin ponad 1000 egzemplarzy polskich książek. Okazało się to jednak mało przydatne, ponieważ dzieci nie potrafiły czytać po polsku. Wtedy zaczęła się ciężką i odważna praca tych kobiet. Organizowały tajne komplety, w których uczestniczyło 1000 uczniów i uczennic rocznie, pisały podręczniki dla uczniów oraz metodyczne, dla nauczycieli.
W kompletach uczono nie tylko języka polskiego, ale także historii Polski, czytano literaturę polską, uczono pieśni patriotycznych i religijnych. To właśnie te niezwykłe kobiety, wychowały pokolenie ludzi, którzy we właściwej chwili stanęli w pierwszym szeregu, by walczyć o wolną Wielkopolskę w odrodzonej Polsce.
Długo szukałem terminu, który trafnie określiłby grupę kobiet, które poświęciły się edukacji w ówczesnych, ciężkich czas. W końcu wpadłem na "Matki Chrzestne powstania Wielkopolskiego. - dodaje dr Paweł Cieliczko.
Więcej informacji o życiu i działalności Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego dostępnych na kochamy.poznan.pl
Katarzyna Cieliczko-Słupianek
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.