W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta Polskie - Łódź

2004.05.06. 15:29

Łódź jest kolejnym miastem, prezentowanym na znaczku pocztowym z serii "Miasta polskie".

Niewielka osada, której w 1423 r. król Władysław Jagiełło, nadał prawa miejskie, rozkwitła na początku XIX w. Łódź stała się wówczas największym ośrodkiem przemysłowym w kraju i jednym z większych w Europie. Wizja "ziemi obiecanej" przyciągała do miasta ludzi o różnej narodowości, wyznaniu i kulturze, których współistnienie wpłynęło na ukształtowanie się specyficznej "łódzkiej tolerancji". Odbywający się od niedawna Festiwal Dialogu Czterech Kultur, przypomina, że potęgę przemysłową miasta współtworzyli Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie.

Ale Łódź to nie tylko przemysł, to również ważny ośrodek życia kulturalnego i naukowego, z którym związani byli, m.in. tacy twórcy, jak Julian Tuwim i Artur Rubinstein. Miasto - nazywane polskim Hollywood - jest znane także dzięki Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, a także Międzynarodowemu Festiwalowi Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Na prezentowanym znaczku pocztowym ukazano fragment kościoła Zesłania Ducha Świętego. Świątynia została wzniesiona w latach 1889 - 1891, w stylu neorenesansowym, według projektu Otto Gehliga, na planie krzyża greckiego. Potężna, malownicza bryła kościoła dominuje nad Rynkiem Nowego Miasta, czyli dzisiejszym Placem Wolności.

Widoczna na drugim planie budowla to pałac Izraela Poznańskiego, jednego z największych łódzkich producentów wyrobów bawełnianych. Pałac jest częścią ogromnego kompleksu przemysłowo - rezydencjonalnego, wzniesionego w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX w., wzdłuż ulicy Ogrodowej. Budowla otrzymała bardzo bogaty wystrój neobarokowy. Na jego fasadzie umieszczono symbole przemysłu i handlu. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Przedmiotowy znaczek pocztowy wydrukowano wraz z przywieszką, tzw. priorytetową. W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, na której przedstawiono fragment budynku należącego do zakładów bawełnianych Izraela Poznańskiego. W Urzędzie Pocztowym Łódź 1, będzie stosowany datownik okolicznościowy wzorowany na pieczęci łódzkiej z 1577 r.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:1 z przywieszką
wartość:1,90 zł
nakład:wielomilionowy powtarzalny
technika druku:rotograwiura
format znaczka:31,25 x 25,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:20 znaczków i 20 przywieszek
data obiegu:14 maja 2004 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij