W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki
cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej.
Więcej informacji...
Wyłącz ten komunikat
Egzotyczne ptaki hodowlane
2004.06.21. 16:46
Poczta Polska z myślą o wszystkich wielbicielach i hodowcach ptaków, przygotowała serię czterech znaczków pocztowych ukazujących egzotyczne ptaki hodowlane.
Zaprezentowane na znaczkach pocztowych ptaki, pochodzą z różnych, nierzadko odległych stron świata, ale ich wielobarwna uroda i "ptasi wdzięk" sprawiły, że są częstymi gośćmi w naszych domach. Prezentowane znaczki pocztowe powstały we współpracy z wybitnym znawcą i miłośnikiem ptaków - dr nauk weterynaryjnych Andrzejem Kruszewiczem z Warszawskiego ZOO.
Na poszczególnych znaczkach pocztowych zostały przedstawione następujące gatunki ptaków:
- na pierwszym: Rozella królewska - występuje na wschodnim i południowo-wschodnim wybrzeżu Australii, również w Nowej Zelandii. Ptaki tego gatunku gnieżdżą się w dziuplach lub spróchniałych pniach drzew, zazwyczaj wysoko nad ziemią, ich gniazda można spotkać również w szczelinach budynków mieszkalnych. Rozelle królewskie żywią się kwiatami drzew owocowych, nektarem, nasionami drzew i traw. Głos tych ptaków jest bogaty i różnorodny, najczęstsze są gwizdy i ostry "tirłik". Rozella białolica - najbardziej kolorowa rozella. W warunkach naturalnych można ją spotkać w południowo-wschodniej Australii, Nowej Południowej Walii, prowincji Queensland, Tasmanii, również w Nowej Zelandii. Gniazda zakłada w dziuplach drzew, czasami nawet w słupkach płotów. Rozella białolica jest bardzo popularna wśród hodowców z uwagi na efektowny wygląd i małe wymagania. Głos tych ptaków jest wyższy od rozelli królewskiej.
- na drugim: Nimfy - w warunkach naturalnych można je spotkać w Australii. Te spokojne ptaki o melodyjnym głosie, szybko się oswajają i chętnie rozmnażają, również w hodowli. Głos samiczki jest spokojny, samce mają bardzo donośną i przenikliwą barwę głosu.
- na trzecim: Papużki faliste są najpopularniejszymi ptakami ozdobnymi na świecie, hodowanymi w tysiącach barwnych kombinacji. W warunkach naturalnych papużki faliste mogą dożyć nawet 15 lat, w hodowli zwykle żyją 5-7 lat. Duże znaczenie ma właściwe żywienie - podawanie odpowiednich mieszanek ziaren, warzyw i minerałów. Pochodząca z Australii papużka falista została odkryta przez Europejczyków w 1803 r. Pierwsze barwne mutacje papużek falistych pojawiły się w drugiej połowie XIX w.
- na czwartym: Zeberka - ojczyzną tych ptaków jest Australia. Zeberki odznaczają się dużą różnorodnością odmian barwnych oraz dosyć specyficznym śpiewem przypominającym brzmienie trąbki "tiaa". Ptaki te łatwo się adaptują i rozmnażają w warunkach domowych. Amadyniec - zwany Amadyną wspaniałą, zamieszkuje suche stepowe tereny południowej Afryki. Głównym jego pożywieniem są nasiona traw i krzewów. Gniazda buduje w ocienionych miejscach albo zajmuje pozostawione po innych ptakach. Samczyki amadyńca śpiewają monotonnie, wydając świergot utrzymany w niskiej tonacji; samiczki nie śpiewają. Ryżowiec siwy - ptaki tego gatunku spotyka się na Jawie, Sumatrze, Borneo, w rejonie Madras i na południowych terenach Chin. Gniazda ryżowca mają kształt kulisty. Hodowlę ptaków w warunkach domowych pierwsi podjęli Chińczycy, a za nimi Japończycy. Samiec ryżowca pięknie i chętnie śpiewa. Jego pieśń składa się z kilku różnych turkotów, treli i dzwoneczków, utrzymanych w głębokiej, przyjemnej tonacji.
Prezentowane znaczki pocztowe zostały wydane w formie ozdobnych arkusików, zawierających po osiem znaczków pocztowych. Umieszczone na marginesach arkusików elementy graficzne, stanowią interesującą oprawę i dopełnienie znaczków pocztowych.
W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będą w sprzedaży dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzonych datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
(kliknij aby powiększyć)
Podstawowe dane emisji:
projektant: | Alojzy Balcerzak |
ilość znaczków: | 4 |
wartość: | po 1,25 zł każdy |
nakład: | po 2.000.000 sztuk każdego |
technika druku: | offset |
format znaczków: | 31,25 x 43 mm |
papier: | fluorescencyjny |
arkusz sprzedażny: | 8 znaczków |
data obiegu: | 30 czerwca 2004 r. |
źródło: Poczta Polska