Kazimierz Piechowski więzień KL Auschwitz numer 918
2019.03.21. 18:59
Minie niebawem sto lat od narodzin Kazimierza Piechowskiego (1919- 2017), człowieka, który wraz z trzema towarzyszami wsławił się brawurową udaną ucieczką z KL Auschwitz, który był świadkiem ofiarowania życia przez Maksymiliana Kolbe za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
20 czerwca 1942 roku przebrani w niemieckie mundury, samochodem należącym do SS uciekli z obozu - fabryki śmierci, główną bramą ze słynnym napisem "Arbeit macht frei" Kazimierz Piechowski, Stanisław Jaster, porucznik Armii Krajowej, Eugeniusz Bendera oraz ksiądz Józef Lempart. Do końca wojny Kazimierz Piechowski walczył w szeregach Armii Krajowej, za co po wojnie był represjonowany i skazany na 10 lat więzienia.
W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego roku otrzymał nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej, przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
W styczniu 2006 roku na wniosek Senatora RP Macieja Płażyńskiego, Rada Miasta Tczewa nadała Kazimierzowi Piechowskiemu tytuł Honorowego Obywatela miasta Tczewa. Natomiast w 2016 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pelplin. Zmarł w Gdańsku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Gdańskiej w Tczewie. Uroczyści pogrzebowe miały charakter państwowy z asystą kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
27 grudnia 2018 r. tczewscy radni uchwalili na III sesji Rady Miejskiej, że rok 2019 będzie w Tczewie "Rokiem Kazimierza Piechowskiego"
Z inicjatywy i dzięki staraniom Adama Murawskiego, znanego tczewskiego filatelisty i kolekcjonera, w opcji "Mój znaczek" został wydany walor upamiętniający Kazimierza Piechowskiego. Autorami projektu są Adam Murawski i Jerzy Zimnicki. Wykorzystano fotografię ze zbiorów prywatnych A. Murawskiego.
Marta Murawska, Jerzy Zimnicki
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.