W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

200. rocznica urodzin Gustava Beckera

2019.04.28. 16:34

Gustav Eduard Becker urodził się 2 maja 1819 roku w Oleśnicy. Spędził tam dzieciństwo i czas młodości.

Od najmłodszych lat zafascynowany był zegarami. Po odbyciu kilku semestrów praktyki zawodowej u miejscowego zegarmistrza wyruszył w świat z zamiarem rozwoju zegarmistrzowskiej profesji. Uczył się jako czeladnik we Frankfurcie nad Menem, La Chaux-de-Fonds, Dreźnie, Monachium, Berlinie i Wiedniu (u mistrza zegarmistrzostwa Philipa Happachera). Po powrocie do Oleśnicy postanowił otworzyć własny interes z zegarami. W związku z tym wraz ze swoją żoną Luzią przeprowadził się do Świebodzic - niewielkiego wtedy miasteczka u podnóża Sudetów. O wyborze tego miejsca zadecydowało przede wszystkim dogodne połączenie kolejowe, a także olbrzymie zasoby leśne, co miało istotny wpływ na pozyskiwanie surowca drzewnego do produkcji zegarów.

To tutaj wiosną 1 kwietnia 1847 roku otworzył pierwszy swój sklep z zegarami, w którym również szkolił młodych adeptów tego rzemiosła. Dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu interes kwitł. Przybywało coraz więcej zamówień i zadowolonych klientów. W ciągu pierwszych czterech semestrów podwoiła się też liczba pracowników. Po trzech latach powstał więc nowy warsztat na świebodzickim Rynku.

W 1852 roku Gustav Becker wystawił swoje zegary na Wystawie Śląskich Wyrobów Przemysłowych we Wrocławiu. Za wysoką jakość, precyzję i piękno przyznano mu brązowy medal. Było to największe wyróżnienie, jakie w tamtym czasie uzyskał i stanowiło ono ukoronowanie jego kilkuletniej działalności zegarmistrzowskiej. Pokłosiem tego sukcesu było powstanie w niedalekim czasie fabryki zegarów i zawarcie intratnych kontraktów na produkcję czasomierzy m.in. z pocztą. Produkcja gwałtownie wzrastała. W 1873 roku na wystawie światowej w Wiedniu Becker ogłosił wyprodukowanie 75 000 a dwa lata później już 100 000 zegarów.

Rok 1892 zakończył się wyprodukowaniem zegara o numerze 1 000 000. Znajduje się on w kolekcji Termet S.A. (dawniej Predom Termet) w Świebodzicach, które po 1945 roku przejęły majątek fabryki Gustava Beckera który zmarł 14 września 1885 roku w Berchtesgaden. Jego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Świebodzicach.

Z okazji przypadającej w najbliższy czwartek 200. rocznicy jego urodzin z inicjatywy Koła PZF Nr 4 w Oleśnicy (przy wsparciu Urzędu Miasta Oleśnicy) w UP Oleśnica Śląska 1 będzie stosowany datownik okolicznościowy i będzie dostępna w sprzedaży kartka okolicznościowa. Został także wydany MójZNACZEK w 2 wzorach który można nabyć za pośrednictwem Koła PZF Nr 4 kontaktując się pod adresem email: kolo.pzf.olesnica@wp.pl lub tel. 505-661-932.







Adam Szuler

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij