Plebiscyt 11 lipca 1920 roku
2020.07.08. 10:14
11 lipca 2020 roku mija 100 lat od plebiscytu ustanowionego Traktem Wersalskim, mającego zdecydować o przynależności m.in. Ziemi Malborskiej do odradzającego się państwa polskiego.
Mimo usilnych starań polskich patriotów plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu nie przyniósł Polsce pomyślnych rezultatów. Na Powiślu jedynie niewielki obszar w okolicy Janowa, tzw. Pięciowieś albo Mała Polska, został włączony w granice Rzeczypospolitej. Działaczy plebiscytowych strony polskiej spotkały szykany, prześladowania i terror. Musieli opuścić Malbork. Niektórzy, tak jak Augustyn Czyżewski, zamordowany przez hitlerowców w 1939 roku prawdopodobnie w KL Stutthof, oddali życie.
Z inicjatywy malborskich filatelistów w 2019 roku zostały wydane znaczki upamiętniające 100. rocznicę podpisania Traktatu i zbliżającą się 100. rocznicę Plebiscytu. Dla upamiętnienia polskich działaczy plebiscytowych, Poczta Polska wydała wg projektu malborskiego filatelisty J. Zimnickiego, datownik okolicznościowy przedstawiający prezesa powiatowej Polskiej Rady Ludowej w Malborku Antoniego Kuleckiego i komisarza plebiscytowego na powiat malborski Jana Paluszkiewicza . Będzie on stosowany 11 lipca 2020 r. w Urzędzie Pocztowym Malbork 1 przy ulicy 17 Marca 38.
Filateliści malborscy występują z propozycją -apelem do wszystkich zainteresowanych uczczeniem polskich patriotów - działaczy plebiscytowych z 1920 roku, by oddać im hołd poprzez wysłanie w tym dniu kartki/listu do rodziny, znajomych ostemplowanej specjalnym datownikiem okolicznościowym. Niech ich niebywała odwaga w reprezentowaniu sprawy polskiej, poświęcenie zostanie docenione przez pokolenie, które ma szczęście żyć w polskim Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Olsztynie, Szczytnie i wielu innych miejscowościach Warmii, Mazur i Powiśla. Niech pamięć o ich pracy i ofierze nie zaginie.
Mamy nadzieję, że 11 lipca Poczta Polska S.A., której dziękujemy za wydanie datownika, umożliwi chętnym, którzy wyrażą taką wolę, uzyskanie pamiątkowego ostemplowania . Wystarczy tylko nakleić na kartkę lub kopertę znaczek pocztowy, zaadresować i poinformować pracownika poczty, że chcemy by użyto datownika okolicznościowego.
Jerzy Zimnicki
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.