100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego
2020.08.10. 07:30
II Powstanie Śląskie miało na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa oraz utworzenie mieszanej policji polsko-niemieckiej opartej na zasadzie parytetu.
Powstanie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Zaraz po wezwaniu do walki wygłoszonym przez Wojciecha Korfantego w poparciu dla działań powstańców rozpoczął się na Górnym Śląsku strajk generalny. Dowództwo Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, na czele którego stał Alfons Zgrzebniok, nakazało niezwłoczne rozpoczęcie działań bojowych w 5 okręgach wojskowych. Natychmiastowe zniszczenie na całym terenie sieci łączności sparaliżowało przeciwdziałanie niemieckie i przedwczesne wkroczenie wojsk okupacyjnych. Dowództwo drugiego powstania miało siedzibę w Dąbrówce Małej.
W dniach 20-21 sierpnia 1920 ponad 2 tyś. powstańców opanowało cały powiat pszczyński (z wyjątkiem Pszczyny, której celowo nie zajęto ze względu na zakaz Dowództwa POW G.Śl.).
Na Górnym Śląsku powstańcy śląscy zdobyli w toku walk kilkanaście miejscowości, m. in.: Szopienice, Mikołów, Piekary Śląskie, Miechowice, Bogucice, Bytom (opuszczony wkrótce przez powstańców na żądanie koalicji).
W powiecie rybnickim powstańcy opanowali teren do linii Pszów-Wodzisław Śląski-Godów, a oddziały z Józefem Michalskim na czele zdobyły Wodzisław Śląski.
Powstańcy śląscy nie zaatakowali większych miast, w których stacjonowały wojska alianckie. Rząd polski w Warszawie nie wspomógł powstania, ponieważ w tym czasie w pełnym toku znajdowała się kontrofensywa polska przeciw nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej (Bitwa Warszawska), rozpoczęta 16 sierpnia 1920 r.
W związku z tym, że 24 sierpnia Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku nakazała rozwiązać niemiecką Sicherheitspolizei, uznano, że należy zakończyć działania powstańcze, co nastąpiło w dniu 25 sierpnia 1920 r. W ten sposób podstawowy postulat strony polskiej został spełniony.
Po II powstaniu Międzysojusznicza Komisja na miejsce policji niemieckiej wprowadziła mieszane jednostki polsko-niemieckie o nazwie Abstimmungspolizei-APO, czyli "Policja Plebiscytowa" (składająca się po połowie z Polaków i Niemców).
Z okazji 100. Rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego Poczta Polska S.A. przy współpracy KZ PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów przygotowała dwustronną kartkę okolicznościową i datownik pocztowy. Walory będą dostępne od 19 sierpnia br. w UP Gliwice 1. Ponadto Gliwicki Klub Kolekcjonerów przygotował okolicznościowy MójZnaczek. Archiwalne fotografie z okresu II Powstania Śląskiego do opracowania projektów okolicznościowej kartki i MojegoZnaczka udostępniło Muzeum Powstań Śląskich ze Świętochłowic.
Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl
Władysław Gębczyk
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.